TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
İlk ve ortaokullardaki yeni ders çizelgesinde ders saatleri arttığı için derse başlama saati her ilde farklı olacak.
TEKNOLOJİ 14 Mart 2014 Cuma 10:09 | 3293 Kez okundu

ilkokul öğrencisiMilli Eğitim Bakanlığı`nın (MEB) 4+4+4 zorunlu eğitim sisteminde ilkokul ve ortaokullar için hazırladığı ders çizelgesine göre ders saatleri değişti.

Daha önce 1 ve 8. sınıflar için 30 saat olan haftalık ders saati, 5 ve 6. sınıflarda 36, 7 ve 8. sınıflarda ise 37 saati buldu. Böylece 7 ve 8. sınıf öğrencileri haftanın 3 günü 7, iki günü de 8 saat ders görecek. İlkokullar öğlenci, ortaokullar sabahçı olacak. Bu durumda 40 dakika ders ve 10 dakikalık teneffüs hesaplandığında akıllara ‘dersler ne zaman başlayıp, ne zaman bitecek?` sorusu geldi.

Üst düzey bir MEB yetkilisi, derse başlama saatinin Türkiye`nin doğusu ve batısı arasındaki güneşin doğuşuna göre ayarlanacağını belirtti.

Doğu`da daha erken

Doğu ile batı arasındaki 76 dakikalık fark okullardaki ders zilinin çalma zamanını etkileyecek. Van`daki ders zili Çanakkale`deki bir okuldan çok daha önce çalacak. MEB, derslerin başlama saatleriyle ilgili yetkiyi ise İl Milli Eğitim Müdürlüklerine verdi. Müdürlükler, güneşin şehirlerindeki doğuş zamanına göre okullardaki derse başlama saatini belirleyecek. İldeki tüm sınıflarda ders aynı saatte başlayacak. Ancak ders saati fazla olan sınıf, az olana göre okuldan birkaç saat geç çıkacak. Bu durum hem sabahçılar hem de öğlenciler için geçerli olacak.

Ortaokullara süper lise ayarı

Yeni ortaokul ve ilkokul ders çizelgesine göre 5. sınıflar bir dönemin gözdesi süper liseler gibi olacak. Yeni ortaokul ve ilkokul ders çizelgesine göre 20 saat zorunlu 4 saat de seçmeli ders alan 5. sınıf öğrencilerine isteğe bağlı olarak 18 ders saatine kadar yabancı dil eğitimi verilebilecek. Öğrenciler 5. sınıftan itibaren kur sistemine geçecek ve öğrenci kur atladıkça sınıfı değişecek.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular