TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
İnsandan zeki robotlar geliyor
TEKNOLOJİ 23 Eylül 2014 Salı 17:03 | 1409 Kez okundu
İnsandan zeki robotlar geliyor
İnsan gibi düşünebilen robotlar geliyor. Ama bilim adamlarının korkusu var...
Bilim adamlarının tek korkusu, bu robotların kontrolden çıkıp, kötü işlere kalkışması. Tıpkı “I Robot” filminde olduğu gibi...


ABD`nin San Francisco kentinde yapılan “Yapay zeka ve insanlığın geleceği” konulu konferansta bir araya gelen, çoğu alanında bir numara olan bilim adamlarına göre 2029 yılında insan gibi düşünebilen robotlar ortaya çıkacak. Uzmanlar bu korkutucu teoriyi mikroçip teknolojisinin hızlı gelişimine bağlıyor. İnsan beyninin kapasitesi ilkellikten modern insana geçişte sadece 3 kat arttı. Bilgisayarların can damarı olan mikroçipler ise 2 yılda bir kapasitelerini ikiye katlıyor. Bu da bilgisayarların gücünün inanılmaz bir hızla artması anlamına geliyor.

Bu hız göz önünde alındığında 22 yıl sonra insandan daha zeki ve kendini programlayabilen ilk robot ortaya çıkabilir. En büyük kabus ise bu robotun kontrolden çıkması. Çünkü hiçbir kural tanımayacak bu robotların kontrol edilmesi imkansız olabilir. Isaac Asimov`un romanından uyarlanan “I Robot” filminde 2035`te robotların kontrolden çıkıp suç işlemeye başlamasını konu alıyordu. Will Smith`in oynadığı film insanlığın robotlarla mücadelesini anlatıyordu.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası