TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Liselere giriş sınavı SBS (Seviye Belirleme Sınavı)`de son perde...
TEKNOLOJİ 11 Ocak 2014 Cumartesi 00:43 | 8120 Kez okundu

Liselere giriş sınavı SBS (Seviye Belirleme Sınavı)`de son perde... Milli Eğitim Bakanlığı`na Nabi Avcı`nın gelmesinden sonra herkes `sistem bundan sonra nasıl işleyecek` sorusunun cevabını arıyor. Avcı`nın masasında duran sistemin ayrıntılarını ise Turgay Polat yazdı. Buna göre, `her Anadolu lisenin mahalle mektebine dönüştürülmesi, fen liselerin az nüfuslu yerlerde kapanması, öğretmen liselerine kilit vurulmasını` içeren plandan vazgeçiliyor... İşte önümüzdeki yıldan itibaren uygulanacak yeni SBS`nin ayrıntıları:

SINAVLAR İL BAZINDA

- DÜZ liseler kalkacak ve tümü Anadolu liselerine dönüştürülecek.

- BU liselere giriş, öğrencilerin 8`inci sınıfın mayıs ayında gitmek istedikleri okula ön kayıt yaptırmasıyla başlayacak.

- İLKÖĞRETİM başarı puanı, öğrencinin spor, bilim, sanat gibi faaliyetleri de birleştirilerek bir puan oluşturulacak. Ön kabul, bu puana göre gerçekleştirilecek.

- BİR sonraki aşamada ise bir okul kontenjanın üzerinde kayıt almazsa öğrenci kaydını yaptıracak.

- ÖN kayıtta kontenjanın üzerinde öğrencinin başvurduğu okullar için il bazında bir tek sınav açılacak. Ardından yerleştirme yapılacak. Öğrenci isterse başka bir şehirdeki okula da müraacat edebilecek. Verilere göre öğrencilerin yüzde 98`i kendi oturduğu kentte okuyor.

ABD VE ALMAN MODELİ

- SİSTEMİN faydası, sınav cenderesine girecekler `yüksek puanlı okulları` hedefleyen başarılı öğrencilerle sınırlı kalacak. Diğerleri sınav sisteminde bir milyon 300 bin öğrenci stres, baskı yaşamayacak.

- FEN liselerine giriş sınavla olacak. Farklı olarak puanlama sadece MF (matematik fen) değerlendirmesi yapılacak.

- ÖZEL okullar dilerse fen liseleri sınavı puanıyla dilerse kendi açtıkları ayrı bir sınavla öğrenci kabul edecek.

- HAZIRLIK sınıflı Galatasaray, Kabataş, İstanbul, Kadıköy Anadolu gibi liselerin devamı ve desteklenmesi sağlanacak. Bu liselerde yabancı dil eğitiminin güçlendirilmesi için üniversitelerin hazırlık sınıflarıyla eşleştirme yapılacak.

- SİSTEMİN en önemli özelliği ABD ve Alman modelinin bir tür karışımı olması...

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
5. Sınıf Başarı Var Soru Bankası