TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
NASA`DA SABOTAJ
TEKNOLOJİ 26 Haziran 2014 Perşembe 20:57 | 2707 Kez okundu
ABD Uzay ve Havacılık Dairesi, uzay mekiği ile uluslararası uzay istasyonuna gönderilecek bir bilgisayarın kablolarının bilerek ve isteyerek kesildiği iddiasıyla soruşturma açtı.
NASA Uzay Operasyonları Müdürü Bill Gerstenmaier, sabotajı NASA`ya ihaleyle iş yapan bir firmanın kimliği açıklanmayan bir çalışanının yaptığını söyledi.

Gerstenmaier, aynı işçinin başka bir bilgisayara da zarar verdiğini, ama ikinci bilgisayarın uzay mekiğine gönderilecek bilgisayarlar arasında olmadığını bildirdi.

Gerstenmaier, sabotajın hangi şirkette ve nerede yapıldığını açıklamadı.

NASA`nın, bilgisayarı tamir ederek, 7 Ağustos`ta uçacak uzay mekiği Endeavour`a yetiştirmeye çalıştığı bildirildi.

NASA yetkilileri, hasar gören bilgisayarın uzay mekiğinin fırlatılmasıyla bir ilgisi olmadığını, tamirat yetişmezse yolculuklarını ertelemeyeceklerini söylediler.

SABOTAJDAN SONRA ALKOLLÜ ASTRONOTLAR İDDİASI
ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) gönderilecek bir bilgisayara dün sabotaj düzenlenmesinden sonra, astronotların sarhoş uçtukları iddiasıyla iyice karıştı.

Bir süre önce, astronotlar arasındaki aşk üçgeninde bir kadın astronotun rakibesine saldırması ve tutuklanmasıyla başlayan garip olaylar zincirine son olarak, Aviation Week&Space dergisinin, astronotların uçuşa alkollü çıktığı iddiası eklendi.

Derginin bir NASA içinde yapılan bir soruşturma raporuna dayanarak web sitesinde verdiği haberde, en az iki kez astronotlara sarhoş uçma izni verildiği ve başka astronotlara da güvenlik riski oluşturacak kadar çok içkili oldukları uyarısı yapıldığı iddia edildi.

Bu olayların hangi uçuşlarda meydana geldiğini belirtmeyen dergi, iç soruşturmada, mürettebatın uçuştan 12 saat öncesinde alkol tüketmeme kuralına uymadığının ve yüksek miktarda alkol tükettiğinin belirtildiğini yazdı.

Bir NASA yetkilisi, raporda böylesi ayrıntılar bulunduğunu doğrularken, bunların isim belirtilmeden yapılan görüşmeler olduğunu söylemekle yetindi.

NASA`nın, bu astronotların sağlığıyla ilgili bu raporu bugün ele alması bekleniyor.

NASA, aşk üçgeni skandalında hakkında adam kaçırma ile hırsızlık ve saldırıdan dava açılan Lisa Nowak adlı astronotu görevden aldıktan sonra, astronotların davranışlarıyla ilgili bir iç soruşturma başlatmıştı.

Discovery uzay mekiğinin eski astronotu Nowak, şubat başında, her ikisi de evli olmasına karşın birlikte olduğu William Oefelein adlı astronotla ilişkisi bulunduğundan şüphelendiği Amerikan Hava Kuvvetleri subayı Colleen Shipman`a "haddini bildirmek" amacıyla Texas`tan Florida`ya 1500 km yol kat etmişti.Nowak, eylülde yargıç karşısına çıkacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, dün Endeavour uzay mekiği ile 7 Ağustos`ta UUİ`ye gönderilmesi planlanan bir bilgisayarın kablolarının bilerek ve isteyerek kesildiği iddiasıyla soruşturma açmıştı.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
7. Sınıf Başarı Var Soru Bankası