TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Öğrenciler Renkli Ders Notu İstiyor
TEKNOLOJİ 15 Nisan 2014 Salı 10:47 | 2587 Kez okundu

Öğrenciler Renkli Ders Notu İstiyor


"Öğrenmede rengin önemi" konulu araştırmaya katılan 1,002 öğrencinin büyük bir bölümü renkli basılan ders notlarını daha çok okumak istediklerini söyledi.

Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 77`si renkli basılan ders notlarını daha çok okumak istiyor; yüzde 85`i de renkli grafik ve tabloları daha iyi anladıklarını söylüyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri, gerçekleştirdiği araştırma ile öğrencilerin renkli ders notlarına bakış açısını ortaya koydu. Araştırma, dünyanın değişik ülkelerinden 03-12 sınıf aralığındaki 1,002 öğrenci ile gerçekleştirildi.

Araştırma sonucu, rengin kavrama üzerindeki etkisinin özellikle ilk ve orta öğretim seviyesindeki öğrencilerde belirgin olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma ayrıca, mevcut ders notlarında renkli resim ya da yazıların çok az kullanıldığını da gösteriyor.

Araştırma sonucunda ortaya çıkan ana veriler şu şekilde sıralanıyor:

-Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 77`si, renkli dokümanların, odaklanma, ilgi çekme ve hafızada tutma oranını arttırdığı görüşüne katılıyor.

-Öğrencilerin yüzde 85`i renkli grafik ve tabloları daha iyi anladıklarını söylüyor.

-Öğrencilerin yüzde 70`i ise, renk kullanımının, ev ödevlerini daha eğlenceli hale getireceğini düşünüyor.

-Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 58`i, fen bilimleri derslerini renkli ders notlarıyla daha kolay öğrendiklerini belirtirken, sosyal bölümdeki derslerde rengin öğrenmeyi kolaylaştırdığını düşünenlerin oranı yüzde 46. Öğrencilerin yüzde 43`ü ise, matematik dersinde, renkli dokümanların, öğrenmeyi kolaylaştırdığına inanıyor.

-Öğrencilerin yüzde 43`ü, her gün en az bir basılı ders notu alıyor. Bunların yüzde 79`u kelimelerin, yüzde 82`si numaraların, yüzde 72`si resimlerin, yüzde 69`u ise grafiklerin renksiz olduğunu belirtiyor.

-Öğrencilerin yüzde 42`si ders konularının daha ilgi çekici yollarla öğretilmesini istiyor.

-Eğitmenlerin de yüzde 58`i, rengin, öğrenmeyi ve akılda tutmayı arttırdığını düşünüyor.

ntvmsnbc

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular