TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Öğrenciler macera kitaplarını tercih ediyor
TEKNOLOJİ 21 Ağustos 2014 Perşembe 19:46 | 4609 Kez okundu

Selçuk Üniversitesi`nin (SÜ) 30 bin 250 ilköğretim ve orta öğretim öğrencisi üzerinde yaptığı araştırmada öğrencilerin büyük bir bölümünün macera konulu kitapları tercih ettiği ortaya çıktı. Araştırmada öğrenciler, kitap okumalarına engel olarak ilk sıralarda televizyon ile YGS ve SBS`yi gösterdi. SÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Murat Sünbül başkanlığında yapılan araştırmaya, Yrd. Doç. Dr. Ercan Yılmaz, Dr. Dilek Ceran, Dr. Abdülkadir Işık, Araştırma Görevlileri Veysel Demirer, Derya Cintaş, Muhittin Çalışkan, Selahattin Alan katkıda bulundu.

 

Devlet ve özel okulların ilköğretim 5, 6, 7 ve 8. sınıf ile orta öğretim 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda eğitim gören öğrencilerin kitap okuma profillerini ve eğilimlerini belirlemeyi amaçlayan araştırmanın raporu iki ayrı kitap halinde yayımlandı. Prof. Dr. Sünbül, “Bu çalışma, katılımcı sayısı bakımından şimdiye kadar ülkemizde yapılmış okuma alışkanlığı belirleme çalışmaları arasında en kapsamlısıdır” dedi. Çalışmanın sonuçlarına göre, iki öğrenciden biri bilgisayar, önemli bir kısmı da internet kullanıyor. İlköğretim öğrencilerinin yüzde 49`u bilgisayar, yüzde 33.9`u ise internetten yararlanıyor. Orta öğretim öğrencilerinin ise yüzde 64`ü bilgisayar, yüzde 48`i internet kullanıyor.

 

İnternette geçirilen sürenin düzenli kitap okuma alışkanlığını etkilediği ortaya çıkarken, internette geçirilen sürenin günde 1 saatin üzerine çıkmasıyla düzenli kitap okuma alışkanlığının düştüğü tespit edildi. Öğrencilerin ailelerinin üçte biri hiç kitap okumuyor, yüzde 50`si ise ara sıra okuyor. İlköğretim öğrencilerinin yüzde 25.8`i ders kitapları dışında düzenli kitap okuduğu belirtirken, öğrencilerin yüzde 45.9`unun haftada 2-3 gün, yüzde 16.8`i haftada 1 gün kitap okuduğunu, yüzde 2.8`i ise hiç kitap okumadığını belirtti. Orta öğretim öğrencilerinin yüzde 45.9`unun ara sıra, yüzde 31.3`ünün genellikle, yüzde 14.2`sinin de her zaman kitap okuduğu, yüzde 8`inin ise kitap okumadığı belirlendi.

 

Yeni programın başarısı

 

Öğrencilerin büyük çoğunluğu 1 yılda ders kitapları dışında 6 ile 20 saat arasında kitap okuyor. Bu bulguların kitap okuma konusunda 2004-2005 müfredatının başarısının bir göstergesi olduğu anlatıldı. Geleneksel eğitimin yetiştirdiği anne ve babaların yüzde 1 oranında dahi kitap okumazken yeni programın öğrencileri olan çocuklarının yüzde 30`lara yakın oranda her gün kitap okudukları belirlendi. Öğrencilerin okudukları kitap türünde romanlar, konuda ise macera kitapları öne çıktı. İlköğretim öğrencilerinin yüzde 39.8`i orta öğretim öğrencilerinin yüzde 75.6`sı roman okuyor. Yüzde 27.30`u öykü kitaplarını tercih eden ilköğretim öğrencilerinin yüzde 12.98`i şiir, yüzde 10.23`ü çizgi roman okuyor. Orta öğretim öğrencilerinin de yüzde 8.7`si şiir, yüzde 5.2`si öykü, yüzde 3.8`i ise çizgi roman türü kitapları tercih ediyor. Yine ilköğretim öğrencilerinin yüzde 65.20`si, orta öğretim öğrencilerinin de yüzde 43.5`i macera konulu kitapları tercih ediyor. Öğrenciler macera kitapları dışında duygusal ile kahramanlık ve tarih konulu kitaplara ilgi gösteriyor.

 

Kızlar daha çok okuyor

 

Çalışmada, kız öğrencilerin erkeklerden, özel okul öğrencilerinin devlet okullarında eğitim görenlerden daha fazla kitap okuduğu tespit edildi. Yine takdir ve teşekkür belgesi alan öğrenciler ile ebeveynleri düzenli kitap okuyan öğrencilerin de daha fazla kitap okuduğu ortaya çıktı. Öğrencilerin kitapları, kütüphane ve sınıf kitaplıklarından temin ettiği, kitap seçerken kitabın konusu, yazarı, öğretmenlerin ve arkadaşların önerisi, fiyatı ile kalınlığının etkili olduğu görüldü.

 

Televizyon en büyük engel

 

Kitap okuma davranışını olumsuz etkileyen okul dışı faktörlerin başında televizyon izleme alışkanlığı geliyor. Televizyon izleme süresi arttıkça kitap okuma davranışı azalıyor. Çalışmaya katılan ilköğretim öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu kitap okumaya engel faktörler olarak televizyonun yanı sıra ödevlerin çokluğu ile SBS`ye hazırlanmasını gösteriyor. Bilgisayar kullanımı ve kitap fiyatlarının da okuma alışkanlığını olumsuz etkilediği belirtiliyor. Orta öğretim öğrencilerinin büyük bir çoğunluğu ise kitap okumalarına engel olarak televizyon, YGS`ye hazırlanma ve bilgisayar kullanımını gösteriyor. Televizyon izleme konusunda ailelerin ve öğrencilerin bilinçlendirilmesi gerektiği, okullarda bilinçli televizyon izleme konusunda seminerler verilmesi, medya duyarlılığı konusunda öğretmenler ve ailelerin işbirliği yapması önerildi.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası