TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Öğretmeni `bilim adamı olamaz` dedi, Nobel ödülünü aldı
TEKNOLOJİ 25 Haziran 2014 Çarşamba 04:29 | 4366 Kez okundu



Sir John Gurdon, biyoloji öğretmeni tarafından aşağılandığını ve neredeyse bilimadamı olma isteğinin ortadan kalktığını söyledi


İngiliz Profesör Sir John Gurdon, lisedeki biyoloji öğretmeninin kendisi için "Daha en basit biyoloji bilgilerini bile öğrenemiyorsa, nasıl uzman olur" dediğini açıkladı.

Nobel Ödülleri önceki gün sahiplerini buldu. Tıp alanında İngiliz Profesör Sir John Gurdon, Japon meslektaşı Shinya Yamanaka ile kök hücre üzerinde yaptıkları keşifle ödüle layık görüldü.

Fakat ödüllü bilim adamı dün, biyoloji öğretmeni tarafından aşağılandığını ve neredeyse bilimadamı olma isteğinin ortadan kalktığını söyledi.

Masasının üzerinde sakladığı bir mektuptan bahseden Gurdon, lisedeki biyoloji öğretmeninin kendisine güvenmediğini ve başka bir alanda uzmanlaşması için rapor yazdığını söyledi.

‘Mektubu neşelenmek için okuyorum`


Lisedeki öğretmeninin yazdığı değerlendirme raporunda, “John`un biyoloji alanında kariyer yapması tamamen zaman kaybı olur. Bütün bu düşüncelerinden vazgeçirilmeli. Bilim adamı olmak istiyor ama bu çok saçma bir istek. Daha en basit biyoloji bilgilerini bile öğrenemiyorsa, nasıl uzman olur” ifadesi yer alıyor. Ödülle birlikte 1.5 milyon dolar alacak Gurdon, bu mektubu neşelenmek istediğinde okuduğunu belirtti.

1962`de bir kurbağa klonlayarak, ilk klonlanmış memeli koyun Dolly`nin ilk adımını atan Gurdon, ödüle olgunlaşmış hücrelerin, bedendeki dokulardan birini geliştirme kapasitesine sahip olgunlaşmamış hücrelere dönüşebileceğini keşfederek layık görüldü.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular