TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Okul Çantası Nasıl Olmalı?
TEKNOLOJİ 25 Eylül 2014 Perşembe 02:06 | 19063 Kez okundu

Boy ve kilolarına göre daha fazla kitap defter taşımak zorunda kalan çocuklar albenili çantalara kendilerini kaptırıyor. Uzmanlar ise, okul çantasının sırtta ve omuzlarda ağrıya sebep vermeyecek ağırlıkta olması gerektiğine dikkat çekiyor.

Çünkü 12 yaşından küçük çocuklar 4, 12-15 yaş grubundakiler de 5 kilograma kadar çanta taşıyabiliyor. Ağır çantaları taşıyan öğrencilerin sırtında şekil bozukluğu ve ağrılar oluyor. 9-12 yaş grubu arasında bu şikâyetle gelenlerin olduğunu belirten fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı Dr. Tuğçe Balcı, çekçekli çanta kullanılmasını tavsiye ediyor.

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı Dr. Çağatay Önal da çekçekli okul çantalarının daha sağlıklı olduğu görüşünde. Öğrencilerin, yaşı ve kilosuna göre yük taşıması gerektiğini ifade eden Önal, "Buna dikkat edilmediğinde sırt ağrısı ve geçici kamburlaşma görülüyor." dedi. Okul çantasının hem çekçekli hem de sırta alınabilecek şekilde olması tavsiye ediliyor. Böylece öğrenci, kaldırım olan yerlerde çekebilir, engebeli yerlerde de sırtında taşıyabilir.

Taşınması kolay olsa da sınıf öğretmenleri çekçekli çantaları tavsiye etmiyor. İstanbul`da öğretmenlik yapan Sema Özoral, çekçekli çanta kullanan öğrencilerin sınıfta zorlandıklarını söylüyor. Özoral, "Öğrenci çantasını sıranın gözüne koyamıyor. Arkasına koysa çok yer kaplıyor.

Yerde de çocuklar çok takılıp düşüyor." dedi. Yalova`da çalışan Şule Öztürk de "Öğrencilerin merdivenlerden çantalarını sürükleyerek indirmeye çalışmaları itişmelere ve bazı çocukların düşmelerine sebep oluyor." diye konuştu.


Zaman

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası