TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Ölümcül Zehir: Glikoz Şurubu
TEKNOLOJİ 10 Eylül 2014 Çarşamba 09:09 | 4127 Kez okundu

 

Glikoz şurubu, bir diğer adıyla Mısır Şurubu, mısır nişastasından üretilen bir şeker türüdür. Normal bir şekerden çok daha tatlı olduğu ve daha ucuza mal edildiği için ekonomiktir. Öyle ki 1 kg glikoz şurubu ile 22,4 kg toz şeker eklenen sular aynı oranda şekerliymiş gibi his verir.

Bu ürünün kullanılıp kullanılmadığını anlamak insan için imkansızdır. Tadı anlaşamayacak kadar şekere benzer ve ancak aldığınız gıdanın içindekiler kısmında yazıyorsa içinde olduğunu bilirsiniz.

Glikoz şurubunu insana değer vermeyen ve kişilerin sağlığını düşünmeyen tüm amacı kâr etmek olan tüccarlar kullanır. Ürettikleri gıdalar tamamen kanserojendir. Yenildiği taktirde ön etki olarak vücudunuzun şeker dengesini alt üst eder, hormonal sistemlerinizi bozar ve uzun vadede kansere sebep olur.

Glikoz şurubunun kanserli hücreleri beslediği ortaya çıkartılmıştır. Astım ve multi sikleroz gibi hastalıklara neden olabileceği bunun yanında karaciğeri büyütücü etkisi olduğu saptanmıştır. Bu durum daha çok yağ depolamanıza ve akabinde kilo almanıza neden olmaktadır. Böbreklerde taş oluşumuna ve patolojik değişiklikler ortaya çıkmasına neden olduğu belirlenmiştir. Alzheimer hastalıgı riskini artırdığı ve vücutta hormonal dengesizlikler yaparak, östrojen, testosteron vb. hormonların salgılanmasını artırabileceği öngörülmüştür. Bakır eksikliği başta olmak üzere vücudun mineral dengesini bozabilmektedir. [1]

Mısır şurubunun zararları hakkında İzmir`deki üç odadan ortak açıklamada, glikoz şurubunun zararları ve olumsuz yönleri hakkında açıklama yapılmıştı.

Nişasta bazlı şekerlerin (glikoz şurubu) ülkemizde kullanımının neden sürdürüldüğü ile ilgili şeker dosyası isimli yayını aşağıdaki videodan izlemenizi tavsiye ederiz:

Takvim haber kuruluşunun internet sitesinde yaptığı 01.12.2012 tarihli yayınında da bu konuya değinilmişti. Yayına atılan başlık "Tatlı Zehir" idi ve glikoz şurubunun yılda yarım kilo kullanılması gerekirken Türkiye`deki tüketimi yılda kişi başına 5 kiloyu bulduğu bildirilmişti. Araştırmayı yapan ekibin başkanı Profesör Stanley Ulijaszek`in ise mısır şurubunu bir intihar yolu olarak nitelendirmişti.

Nişasta bazlı şekerlerin dünyanın gelişmiş ülkelerinde yasaklanmasına ramen dünyanın en büyük pancar üreticilerinden olan Türkiye`de neden halen tüketildiği ve bilinçli sayılabilecek Sağlık Yöneticilerine ramen neden göz göre göre tüketilmesine müsade edildiği bilinmiyor.

Bilim – Teknoloji olarak nişasta bazlı şekerlerin ülkemizde kullanımının tamamen yasaklanması konusunda herkesi bilinçlenmeye ve desteğe bekliyoruz. #GlikozŞurubunaHayır

Kaynakça:

1. http://www.glikozsurubu.com/2012/02/seker-zararlari.html

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası