TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Özel hayata teknolojik müdahale
TEKNOLOJİ 02 Eylül 2014 Salı 08:42 | 2062 Kez okundu

Türkiye`de de satışa sunulan bazı yazılım ve cihazlar nedeniyle kişi ve kurumların telefon ve internetteki haberleşme özgürlüğü ciddi risk altında.


Teknoloji ``özel hayatı`` tehdit ediyor. Resim çerçevesi telefonunuzu dinliyor, vida görüntülerinizi aktarıyor olabilir. Kişinin bilgisi dışında cep telefonlarına yüklenilen bir yazılım, cihaz kapalı olsa bile bulunduğu ortamdaki seslerin dinlenmesini sağlarken, bir başka program başkalarına ait cep telefonu mesajlarını ele geçiriyor. Elektronik posta ile gönderilen sıradan bir mesajın içine gizlenmiş programlar ile bilgisayarınız tüm işlemlerinizi başkalarına iletiyor.

Türkiye`de de satışa sunulan bazı yazılım ve cihazlar nedeniyle kişilerin özel yaşamı, haberleşme özgürlüğü ve mahremiyeti, kurumların sırları ve iletişimi riske girebiliyor. Türkiye`deki bazı kişi ve firmaların internet üzerinden satışa sundukları ``casus`` yazılım ve ürünler büyük ilgi görüyor. Çeşitli amaçlar için kullanılan ürünlerle istenilen kişi ve kurumların bilgisayar iletişimi takip edilebiliyor.

Uzmanlar, kişilerin bilgileri dışında yüklenilen bir yazılımın cep telefonu kapalı olsa bile cihazın bulunduğu ortamın dinlenmesini sağladığını belirtirken, bir başka programın ise cep telefonlarındaki mesaj trafiğini ele geçirdiğini belirtiyor. GSM baz istasyonunun yakınına kurulan bir cihaz ise ``hiç iz bırakmadan`` o bölgedeki tüm cep telefonlarının iletişimi takip ederek, aynı anda yüzlerce konuşmayı kayıt altına alıyor. Kravat ve çantalara gizlenmiş mini kameralara da dikkat çeken uzmanlar, bu cihazların istenilen yere kolayca kamufle edilebileceğini belirterek, kalem, düğme ve vida görünümünde bile kameralar bulunduğunu kaydediyor.

Bilgisayar iletişiminin uzaktan takip edilmesini sağlayan programlara da dikkat çeken yetkililer, özellikle kamu kurumlarına ait sistem altyapılarının büyük bir önemle korunması gerektiğine işaret ediyorlar. Yasalara göre ilgili güvenlik birimlerinin haricinde kullanımı ve satışı yasak olan cihazların onlarca internet sitesi üzerinden satıldığını ve büyük ilgi gördüğünü kaydeden uzmanlar, ``iletişim özgürlüğü``nün tehdit altında olduğu uyarısında bulunuyor.

Bu cihaz ve yazılımlarla dinliyorlar

İnternet siteleri üzerinden satışı yapılan ``casus dinleme`` ve ``bilgisayar takip`` sistemlerinden bazıları şunlar: -Saat görünümlü GSM dinleme cihazı: Duvar saati görünümlü GSM dinleme cihazı, şüphe uyandırmadan yerleştirilen ev veya ofislerin dinlenmesinde kullanılıyor. Üzerindeki GSM vericisi sayesinde mesafe sınırı olmayan cihaz, Amerika`dan bile aranarak aktif hale getirilebiliyor. 3 adet kalem pille çalışan saat, 2 hafta boyunca 24 saat kesintisiz dinleme yapabiliyor. -Resim çerçevesinde GSM dinleme cihazı: İçerisine gizlenmiş GSM vericisi sayesinde, bulunduğu ortamı mesafe sınırı olmaksızın dinleme imkanına sahip resim çerçevesi, şık görünümüyle dikkat çekiyor.

Cep telefonu ile aranarak, çok yüksek ses kalitesi ile net bir dinleme imkanına sahip cihazı kullanmak için gizli bölüme bir cep telefonu kartı yerleştirmek ve duvara asmak yeterli oluyor. -Casus SMS yönlendirme ve takip yazılımı: İnternet üzerinden satışı yapılan casus SMS yönlendirme ve takip yazılımı, yüklendiği cep telefonlarının mesajlaşma trafiğini ele geçiriyor. Yüklenilen cep telefonunun tüm mesajlarının kopyasını gizlice istenilen bir cep telefonuna yönlendiren yazılım, iz bırakmıyor. -Kapalı cep telefonlarından dinleme yapma yazılımı: ``Phone dead`` yani ``telefon kapalı iken dinleme`` sistemi ise dikkat çeken diğer programlardan biri. Hiçbir şekilde telefonda görünmeyen ve tamamen gizli çalışan yazılım, uzaktan bir başka cep telefonu ile kontrol ediliyor.

Ancak yazılımın yüklendiği telefon, belirli bir numaradan aranıp dinleme yapabiliyor. Farklı özellikteki bazı programlarda ise gönderilen bir kısa mesaj (SMS) komutu ile o telefonunun istenilen bir numarayı ``sahibine hiçbir belirti`` vermeden araması sağlanarak, bulunduğu ortam dinleniyor. Hatta bu programın 2 saatlik ``demo`` sürümleri internetten bedava indirilebiliyor. Başka program ise yüklenen telefondaki tüm aktiviteleri izleyerek, SMS yoluyla istenilen cep telefonuna gizlice gönderiyor. Bu arada cep telefonundan yapılan görüşmeleri anında bir mesaj ile raporlayan sistem, gizlice araya girerek, görüşmenin dinlenmesini sağlıyor. Söz konusu program sayesinde önceden tanımlanan numara ile yapılan her aramada, herhangi bir zil sesi, titreşim, ışık ve ekranda hiçbir belirti olmadan telefon açılıyor. Böylece telefonun bulunduğu ortamdaki konuşmalar ve sesler dinlenebiliyor. Programın uzman kişiler tarafından da saptanamadığı iddia edilirken, ``trojan`` veya ``virüs`` olmadığı için de ``antivirüs`` veya ``antispyware`` güvenlik yazılımları tarafından da tespit edilemediği belirtiliyor.

Kalem, düğme ve vida görünümünde kameralar

İnternet üzerinde satışı yapılan ``casus`` kameraların da kişi ve kurumları tehdit ettiğini bildiren uzmanlar, bu tip kameraların 70 YTL ile bin 500 YTL arasında satışa sunulduğunu kaydettiler. Farklı özelliklerdeki kameraların değişik yerlere monte edilerek kullandığını; hatta kalem, düğme ve vida görünümünde ``casus`` kameralar bulunduğunu aktaran uzmanlar, bazı kötü niyetli kişilerin ``şantaj`` amacıyla bu cihazlardan edindiğini vurguladılar.

Casus bilgisayar programları, hedef alınan bilgisayar ve internet bağlantılarını takip ediyor. Yüklendiği bilgisayardaki tüm işlemleri gizlice kaydeden ve arşivleyen program, tamamen gizli ve görünmez özelliğiyle dikkat çekiyor. Programı ``antivirüs`` programları bile tespit edemiyor. Programı, sadece kuran kişi önceden kendi belirlediği şifre tuşlarla görüntüleyip o ana kadar kaydedilmiş tüm sohbetleri, yazışmaları ve elektronik postalar ile ziyaret edilen tüm siteleri izliyor. Ayrıca belirlenen aralıklarla bilgisayar ekranındaki görüntülerin resimlerini çekerek kaydeden program, tüm bu bilgileri önceden tanımlanan bir elektronik posta adresine de gönderiyor. Ayrıca program sayesinde bilgisayarda kullanılan tüm şifreler ele geçirilebiliyor.

Bilgisayarlara uzaktan kurulabilen casus program

Uzaktan kurulabilen casus programlar ise bir elektronik posta ile ``hedefteki`` bilgisayara gönderiliyor. Bilgisayar başındaki kişi kendisine ulaşan elektronik postayı açtığı anda program gizlice kuruluyor. Kurulduğu andan itibaren kayıt yapmaya başlayan program, internetin aktif olduğu her an, elde edilen verileri istenilen kişiye elektronik postayla iletiyor. Uzmanlar, başkalarının özel yaşamına, temel hak ve özgürlüklerine zarar verici nitelikteki söz konusu cihaz ve yazılımların Türkiye`de satışı ve kullanımının yasalara aykırı olduğuna dikkati çektiler.Hamdi Çelikbaş`ın haberi AA

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular