TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Play Station 3`e DIVX Desteği Geliyor
TEKNOLOJİ 26 Aralık 2013 Perşembe 14:13 | 1233 Kez okundu
Sonunda Sony PlayStation 3 de DivX desteğine sahip olacak. DivX firması, yaptığı açıklamayla Divx görüntü teknolojisinin PlayStation 3`e ekleneceğini bildirdi.
Sony PlayStation 3, diğer yeni nesil konsollardan çok daha güçlü donanıma sahip olmasına rağmen umduğu satış rakamlarını bir türlü yakalayamadı. Xbox 360 ve Wii`ye nazaran daha avantajlı hale gelmek için PS 3`e DivX desteği geliyor.

DivX firması yaptığı açıklamayla, Divx görüntü teknolojisinin PlayStation 3`e entegre edileceğini duyurdu. Firma bugüne kadar piyasaya sürülen yaklaşık 100 milyon ürüne DivX formatını kullanabilme yetkisi verdiklerini ve Sony PlayStation 3 ile birlikte bu sayının büyük bir hızla yükseleceğini belirtti.

Şirketler PS3`ün 1080p çözünürlükte veya 5.1 destekli video oynatıp oynatamayacağı hakkında bilgi vermediler ancak konsolun `excellent` yani mükemmel video playback sertifikası aldığını söylediler. Divx yakın zaman için tarihi bilinmeyen bir güncelleme ile PS3`lerde desteklenmeye başlanacak.

Teknik açıdan "En iyi kodlayıcı" olduğu tartışılsa da DivX, video dünyasının MP3`ü durumunda. Bugün DivX desteklemeyen bir DVD oynatıcı bulmak mümkünse bile çok zor ve İnternet`ten indirilen filmlerin de neredeyse tamamı DivX ile kodlanmış oluyor.

Daha önceleri PlayStation 2`de de benzeri bir durum söz konusu olmuştu. Bir başlangıç CD`si yardımı ile DivX`leri oynatabilir hale gelebilen oyun konsolu, ne yazık ki popüler olma şansını pek bulamamıştı.

PlayStation 3 `te ise bu şans çok daha yüksek çünkü günümüzde DivX desteğine ihtiyaç "olmazsa olmazlar" arasındaki yerini çoktan aldı. Burada dikkat edilmesi gereken bir durum var; DivX desteği eklemek demek Blu-ray sürücüsüne sürekli kopya CD ve DVD okutmak demek. Bu da sürücünün lensinin ömründen gideceği anlamına geliyor.

haber7
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular