TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
SBS Sınav tarihleri açıklandı
TEKNOLOJİ 29 Nisan 2014 Salı 07:31 | 19965 Kez okundu

İlköğretim ve lise öğrencileri için büyük önem taşıyan merkezî sınavların tarihleri belli oldu. 
Milli Eğitim Bakanlığı da geçen yıl 6 ve 7. sınıfların Seviye Belirleme Sınavlarını (SBS) haziran sonunda yaparken, bu yıl erkene aldı.

Bakan Hüseyin Çelik`in onaylamasının ardından yürürlüğe giren sınav takvimine göre, 8, 7 ve 6. sınıfların SBS`leri sırasıyla 6, 7 ve 13 Haziran`da yapılacak. Ortaöğretim Kurumları Sınavı`nın (OKS) kaldırılması ile bu yıl ilk kez yapılan SBS`ler, önümüzdeki yıl tam anlamıyla uygulanmış olacak.

Bu yıl SBS`ye giren 7. sınıflar, gelecek yıl girecekleri ikinci SBS ile fen, Anadolu ve sosyal bilimler gibi liselere yerleştirilecek. 2010`da ise öğrenciler 6, 7 ve 8. sınıflarda girdikleri SBS`ler, diploma notları ve davranış puanları ile liselere girebilecek. 6, 7 ve 8. sınıflar için ayrıca Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPY) yapılmayacak. Bunun yerine söz konusu sınıflarda yapılan SBS`ler parasız yatılılık ve bursluluk için de değerlendirilecek. Bununla birlikte ilköğretim 5. sınıflar ile lise 9, 10 ve 11. sınıfların Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı 3 Mayıs 2009 tarihinde gerçekleştirilecek. SBS ve DPY sınavlarına başvuru tarihleri ise daha sonra açıklanacak.

Özel okulların da SBS ile öğrenci alması taraftarı olan bakanlığın sınav takviminde `özel okullar sınavı` yer almadı. Bakan Çelik, sadece yabancı özel okullar için sınav yapılmasına izin verirken, diğer özel okullar için ayrı bir sınava sıcak bakmıyor. Girişimlerini sürdüren özel okullar ise mayıs ayı sonunda gerçekleştirilecek yabancı özel okullar sınavına dahil olmak istiyor.

Öte yandan 8 Eylül 2008`de başlayan 2008-2009 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi 23 Ocak 2009`da sona erecek. Öğrenciler ve öğretmenler 26 Ocak-6 Şubat 2009 arasında yarı yıl tatili yapacak. İkinci dönem ise 9 Şubat 2009`da başlayacak. 2008-2009 öğretim yılının son ders zili ise 12 Haziran 2009`da çalacak.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası