TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
SBS puan hesabı ve SBS hakkında gözden kaçanlar
TEKNOLOJİ 22 Şubat 2014 Cumartesi 06:13 | 17873 Kez okundu

 Bu yıl itibariyle 6. ve 7.sınıf öğrencilerine SBS uygulacak ve 2009 yılı itibariyle Anadolu Ve Fen Liselerine Giriş Ortaöğretime Geçiş(Yerleştirme) Puanı denilen yeni puan sistemi ile yapılacaktır.
 
 Ortaöğretime yerleştirme puanı: 6.sınıf puanının %25 i, 7. sınıf puanının %35 i ve 8.sınıf puanının %40 ı alınarak hesaplanacaktır.
 
 SINIF PUANI: Her senenin sonunda yapılacak olan SBS Puanının %70 i, Yıl Sonu Puanının %25 i, Davranış Puanının %5 i alınarak hesaplanacaktır.
 
 YIL SONU PUANI: Yıl sonunda bütün derslerin 100 üzerinden verilen notlarının ortalaması alınıp, 100 üzerinden olan bu ortalama 500 lük puan sistemine çevirilerek hesaplanacaktır.
 
 DAVRANIŞ PUANI: Her öğretmen tarafından öğrencinin davranış ve yeteneklerine göre 100 üzerinden verdikleri davranış notlarının ortalaması alınarak hesaplanacaktır.
 
 *Okul başarısı ya da başarısızlığı öğrencinin ortaöğretime yerleştirme puanına etki etmeyecektir.
 
 *SBS de TÜRKÇE ve MATEMATİK derslerinin katsayısı 4, SOSYAL BİLGİLER ve FEN BİLİMLERİ derslerinin katsayısı 3, YABANCI DİL derslerinin katsayısı 1 olarak belirlenmiştir.
 
 *SBS de Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi dersine ait sorular da olacak fakat bu dersten muaf olan öğrenciler için bunlara alternatif SOSYAL BİLGİLER soruları hazırlanacaktır.
 
 *Bu yıl 7.sınıfta okuyan öğrenciler için ortaöğretime yerleştirme puanı hesaplanırken 7.SINIF PUANININ %40 ı ve 8.SINIF PUANININ %60 ı alınarak hesaplanacaktır.
 
 *SBS de çıkacak YABANCI DİL soruları ALMANCA,FRANSIZCA ve İNGİLİZCE olmak üzere 3 dilde hazırlanacaktır. YABANCI DİL soruları temel cümle yapısını, temel zaman ve kişi eklerini, basit diyalogları ve okuduğunu anlamayı ölçecek şekilde hazırlanacaktır.
 
 *6.SINIF SBS: 80 SORU-90 DAKİKA
   7.SINIF SBS: 90 SORU-100 DAKİKA
   8.SINIF SBS/OKS: 100 SORU-120 DAKİKA olarak belirlenmiştir.
 
 *SBS puanı tek olacaktır, daha önceki senelerde olduğu gibi fen ve sosyal puanı olarak ayrı ayrı hesaplanmayacaktır.
 
 *Okul birincileri sbs sonucu ek bir puan almayacaktır ve yerleştirmelerde öncelik sahibi olmayacaktır.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular