TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
SBS testlerinde en fazla yapılan hatalar
TEKNOLOJİ 02 Haziran 2013 Pazar 04:44 | 4593 Kez okundu

SBS testlerinde en fazla yapılan hatalar


FEN VE TEKNOLOJİ


Verilen grafik ya da tabloya bağlı olarak yorum yapılması gereken sorularda öğrenciler verilen bilgileri kullanmak yerine, kendi bilgilerine göre hareket ediyorlar. Bu durumda da verilen bilgiyi iyi yorumlamaya dayalı olan soru yanlış yapılabiliyor. Bu tür sorularda seçeneklerde verilen yorumlar soru ile birlikte verilen verilere göre değerlendirilmeli. Her derse ait teste olduğu gibi soru kökünde altı çizili bölümün dikkate alınmaması, soruların yanlış çözülmesine sebep oluyor. Bu noktada doğru bilgilerin yanına + yanlış olanların yanına - işareti konduğunda bu tür hataların bir kısmı önlenebilir.

MATEMATİK

Öğrenciler rutin işlemlerin yapıldığı, kalıplaşmış soru tarzlarının çözümünde zorlanmıyor, daha önceki soru çözümlerinde deneyimle dikleri soru tiplerini rahatlıkla çözüyor. Üst düzey zihinsel beceri gerektiren sorularda ise zorlanıyorlar. Bilginin daha farklı ve yeni bir şekilde sunulduğu soru tarzlarında zorluk çekiliyor. Çıkarımda bulunma, bilgiyi farklı bir yere transfer etme veya değerlendirme yapmaları gereken soru tarzlarında çelişkide kalıyorlar. Özellikle sarmal konuların olduğu daha önceki yılların konu kazanımlarını içeren soru tarzlarında yanlış yapılıyor. Özellikle görsel olmayan sözel ifadeli geometri sorularında öğrencilerin soruyu görselleştiremeyip, soyuttan somuta geçemedikleri gözlemleniyor. Öğrenciler genellikle kolay gibi gözüken aslında dikkat gerektiren soruları çok hızlı çözerken aynı anda ayrıntıyı kaçırıyor ve bu da sorunun yanlış çözülmesine neden oluyor.


TÜRKÇE

Türkçe dersinde en çok soru çıkaran konu "paragraf bilgisidir. Öğrencilerin sınava hazırlanırken en çok ağırlık verecekleri konu da budur. Pek çok öğrenci, bu konunun sorularının uzun olmasından korkarak soruyu ya hiç okumuyor ya da soruya çok ön yargılı bakıyor. Ancak şunlar unutulmamalıdır ki artık "cümlede anlam" soruları da, paragraf bilgisi gibi uzun sorulardan oluşmakta, bir paragraf sorusu ne kadar uzun olursa aslında çözümü de o kadar kolay olmaktadır. Çünkü paragraf ne kadar uzun olursa o paragrafla ilgili sorutabilecek her şey de paragrafın içinde olur ve çok fazla yoruma ihtiyaç kalmaz. Bu konuyla ilgili sınava hazırlanırken bol bol soru çözmeleri paragrafta yaşayacakları sıkıntıları da ortadan kaldıracaktır. Dikkati çabuk dağılan öğrencilerin sınava Türkçe sorularından başlaması gerekir.


SOSYAL BİLGİLER


Sosyal bilgilerde öğrencilerin bilgi eksikleri fazla bulunmuyor. Daha çok okuma hatası ya da kavram karıştırması yanlışları yapılıyor.

İNGİLİZCE

Son üç yıldır SBS İngilizce testinde okuduğunu anlama soruları ağırlıklı yer tutuyor. Bu soruları cevaplayabilmek için okuma becerilerinin gelişmiş olması gereğinin yanı sıra, konuyu doğru takip edebilmek için müfredattaki dilbilgisi konularını ve kelimeleri de bilmek gerekiyor. En sık görülen hata, soru kökünün dikkatli okunmamasından kaynaklanıyor.

Kaynak: Sabah gazetesi

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
7. Sınıf Başarı Var Soru Bankası