TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
SBS`lerin Birincisi Olmayacak
TEKNOLOJİ 06 Şubat 2014 Perşembe 22:03 | 14140 Kez okundu

İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin cumartesi günü girdiği Seviye Belirleme Sınavı´nda (SBS), dün de 7. sınıf öğrencileri ter döktü. Böylece Milli Eğitim Bakanlığı´nın bu yıl ilk kez gerçekleştirdiği yeni liselere giriş sistemi işlemeye başladı.
Liselere girişte SBS puanları yüzde 70, öğrencilerin yıl sonu başarı puanları yüzde 25, öğretmenlerin vereceği davranış puanları ise yüzde 5 etki edecek. SBS´lerin bir yarışma imtihanı olmadığını vurgulayan Milli Eğitim, öğrencilerin puanlarının belirtileceği 31 Temmuz´daki duyuruda, dereceye girenler açıklanmayacak.

SBS´lerde sadece o yılın derslerinde işlenen konulardan soru sorulurken, 6. sınıfların SBS soruları kolay, 7. sınıfların soruları ise ´biraz zor´ çıktı. Yetkililer, o yılın müfredatına uygun sorular sorduklarını, 7. sınıf müfredatının diğer sınıflara göre daha ağır olduğunu kaydetti. Milli Eğitim yetkilileri, Soruları sorarken müfredata uymak zorundayız. Ayrıca SBS o yılın müfredatının öğrenciler tarafından öğrenilip öğrenilmediğini ölçüyor. dedi.

Seviye Belirleme Sınavları´nı ´bir sıralama sınavı yerine öğrencinin konuyu öğrenip öğrenmediğini ölçme sınavı´ olarak değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı, sonuçları 31 Temmuz´da açıklayacak ancak, öğrencilerin il ve ülke dereceleri açıklanmayacak. Sadece tüm soruları çözenler kendilerinin birinciler arasında yer aldığını bilecek, diğer öğrenciler ise derecelerini bilemeyecek. ´SBS´lerin bir yarışma sınavı´ olmadığını kaydeden Eğitim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Ekinci, şunları söyledi: Liselere giriş, sadece SBS sonuçlarına göre olmayacak, bununla birlikte öğrencilerin okul başarıları ve davranış puanları da etkili olacak. Yani öğrencilerin başarısı ilköğretim başarılarıyla birlikte ortaya çıkacak. O nedenle SBS´de dereceye girenleri açıklamayacağız.

 

 

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular