TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Sabır küpünü 3 dakikada çözen robot
TEKNOLOJİ 21 Ağustos 2013 Çarşamba 09:30 | 1473 Kez okundu


Japon Kawasaki firması, sabır küpünü 3 dakikadan kısa bir sürede çözebilen insansı bir robot geliştirdi.Robot, küpü oluşturan 54 küçük yüzeyin renklerini kamera aracılığıyla görüntüleyip, belleğine yüklü yapay zeka yazılımı sayesinde arnaliz ederek, en doğru çözüm konfigürasyonunu buluyor ve sonra küpü çözmeye başlıyor. Çözüm, 2 ile 3 dakika sürüyor...Japonya`da bir alışveriş merkezinde sergilenen robot, en büyük ilgiyi çocuklardan gördü. Noel hediyesi olarak sabır küpü alan çocuklar, robotu taklit ederek küpü çözmeye çalıştı ama pek de başarılı olamadı. Türkiye`de sabır küpü olarak bilinen oyuncak, 1974`te Enro Rubik adlı Macar mimar tarafından geliştirilmişti. Rubik, aslında yapı problemleri üzerine düşünüyordu ama yaptığı küp 1980`li yılların en popüler oyuncağı oldu. Batılılar da küpü Macar mimarın adıyla, “Rubik Küpü” diye anıyor.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular