TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Sakıncalı siteye erişim engelleniyor
TEKNOLOJİ 05 Mart 2014 Çarşamba 11:59 | 1438 Kez okundu
Telekomünikasyon Kurumu, 5651 Sayılı Yasa`da sayılan katalog suçlarla ilgili internet yayınlarına erişimin engellenmesine bugün itibariyle başlandığını açıkladı.
Kurum`dan yapılan yazılı açıklamada, 5651 sayılı &`;Internet Ortamında Yapılan Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” uyarınca, Türk Ceza Kanunu`nda yer alan suçlarla ilgili sakıncalı içerikte yayın yapan sitelere erişimin bugünden itibaren engelleneceği bildirildi.

Buna göre, "İntihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama ile Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanunu`nda yer alan suçları oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebebi bulunan yayınlara" erişimin engellenmesi bugün itibariyle başlıyor.

Söz konusu Yasa, içerik, yer, erişim ve toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülük ve sorumlulukları ile internet ortamında işlenen 8 katalog suçlarının içerik, yer ve erişim sağlayıcıları üzerinden mücadeleye ilişkin esas ve usulleri düzenliyor.

Erişimin engellenmesi kararları, soruşturma evresinde hakim, kovuşturma evresinde ise mahkeme tarafından verilecek. Çocukların cinsel istismarı ve çocuklara yönelik müstehcenlik suçlarında erişimin engellenmesi kararlarını Başkanlık doğrudan verebilecek. Bu yayınlara alan adından erişim engelleme yapılacak ve bu işlem erişim sağlayıcılar üzerinden yürütülecek.

Kanunun öngördüğü çalışmalar, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, İnternet Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek. İnternet Dairesi Başkanlığı, erişim engelleme işlemlerini başta Türk Telekom-TTNet olmak üzere Telekomünikasyon Kurumu`ndan erişim sağlayıcı faaliyet belgesi alan bütün erişim sağlayıcıları ile işbirliği içerisinde yapacak.


HABER7
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular