TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Sanal casusluk endüstriye dönüşüyor
TEKNOLOJİ 07 Haziran 2014 Cumartesi 17:46 | 1194 Kez okundu
Sanal casusluk endüstriye dönüşüyor

Siber teröristler, kötü amaçlı yazılım kiralıyor.
IBM`e göre, dünyada sanal casusluk bir endüstriye dönüşüyor. Siber teröristler, kötü amaçlı yazılım kiralayarak küçük kurumlar üzerinde deniyor ve olası saldırı yöntemleri konusunda kendilerini geliştiriyor.

IBM`in Internet Security Systems (ISS) X-Force Araştırma ve İş Geliştirme Ekibi, kötü amaçlı yazılımların (malware) nitelik ve nicelik bakımından 2007`de büyük bir artış kaydettiğini açıkladı.

IBM`in yayımladığı rapora göre, 2007`nin ilk 6 ayında tespit ve analiz edilen kötü amaçlı yazılımların sayısı, 2006`nın tamamında ulaşılanları geçti. Raporda ayrıca, sanal casusluk yapan kişilerin çalışmalarını el altından fahiş fiyatlara sattıkları bir endüstrinin de gelişmekte olduğu vurgulanıyor.

Rapora göre, IBM`in ISS ekipleri, 2007`nin ilk 6 ayında 210 binden fazla kötü amaçlı yazılım tespit etti. Araştırmacılar, yazılım mimarisi göz önüne alındığında, ortaya çıkarılan çalışmaların oldukça karmaşık ve yetkin olduğunu belirtti.

2007 yılında en çok karşılaşılan kötü amaçlı çalışmanın, yüzde 28 payla, basit bir uygulama gibi gözüken ancak girdikleri sistemdeki gizli bilgileri ele geçiren Truva Atı yazılımları olduğunu açıklandı.

Rapor, sanal saldırıları organize eden kişilerin, iş portföylerine finansal kiralama yöntemini de eklediğini saptadı. Buna göre, siber teröristler, kar amaçlı saldırılarını gerçekleştirmeden önce, karaborsadan kötü amaçlı yazılım kiralayarak küçük kurumlar üzerinde deniyor ve olası saldırı yöntemleri konusunda kendilerini geliştiriyor.


Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular