TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Sanal cep telefonu geliyor
TEKNOLOJİ 12 Haziran 2013 Çarşamba 14:37 | 1317 Kez okundu
Yakında sanal cep telefonu uygulaması geliyor. Sanal cep nasıl kullanılacak?
Sanal cep telefonları 2008`de hizmet verecek. Telekomünikasyon Kurumu, 2008 iş planına sanal cep telefonu operatörlerinin yetkilendirilmesini de aldı.

Telekomünikasyon Kurumu`nun yetkilendireceği `sanal mobil` operatörleri mevcut GSM operatörlerinin altyapısını kullanarak, kendi abone sistemini oluşturacak.

Yeni operatörlerin piyasaya girmesiyle aboneler hem farklı hizmetlerden yararlanacak hem de ucuz hizmet alabilecek. GSM operatörlerinin pek sıcak bakmadığı uygulamaya, futbol kulüpleri ve alışveriş merkezlerinin ilgi göstermesi bekleniyor.

HİZMET ÇOK FATURA TEK

Telekomünikasyon Kurumu, Türkiye`de mobil iletişim alanında hizmet çeşitliliğini artırarak, yatırım, istihdam ve gelir açısından avantaj sağlanmasını, abonelerin aldıkları birden çok hizmetin tek faturada ücretlendirilmesini sağlamak amacıyla düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Bu çerçevede, kurum, (Mobile Virtual Network Operators MVNO) çalışmalarını kısa sürede tamamlayacak. Sanal mobil operatörler, GSM operatörlerinde toplu görüşme süresi satın alacak ve pazarlayacak.

Şimdiye kadar 35 ülkeden bilgi talep eden kurum, bir anketle sektörün görüşlerini aldı. Telekomünikasyon Kurumu`nun yaptığı ankete Turkcell ve Avea`dan cevap gelirken, Telsim`in henüz yanıtını göndermediği öğrenildi. Turkcell, cevabında, haklarını ve abonelerini kaybedeceğini belirtirken, Avea da şirkete zarar gelebileceğini belirtti.

Herkese faydası var

Öte yandan, kurum, yetkilendirmenin GSM operatörlerine faydasının da olabileceğini belirtiyor. Kurumun çalışmalarına göre, mevcut GSM operatörleri varsa fazla kapasitesini paraya çevirme imkanına kavuşacak.

Eskiyen altyapılarını sanal mobil operatörlerine yeniletme imkânına kavuşacak. Sanal mobil operatörler, mobil pazarda hizmetlerin çeşitlendirilmesini ve maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak.

Rekabet ortamıyla vatandaşlar hizmeti daha ucuz alma imkânına kavumuş olacak. Abonelerin farklı GSM operatörlerinden alacağı hizmetlerin tamamı, abone oldukları operatörlerin gönderdiği faturalara yansıyacak. Piyasaya yeni girecek operatörler, bir veya birden fazla mobil operatörün şebekesini kullanarak abonelere hizmet verebilecekler.

Sanal telefon nasıl çalışacak ?

Sanal mobil operatörleri, mevcut GSM operatörlerinin frekans bandı üzerinden hizmet sağlayacak. Her operatör kendi abonelerini oluşturacak ve abonelerine numara verecek.


HABER7
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular