TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Sınav Taktikleri
TEKNOLOJİ 26 Nisan 2013 Cuma 07:49 | 22951 Kez okundu

Sınav Taktikleri

            Bilindiği üzere paragraf soruları uzun ve yorucudur. Bu sorularda hızlanmak için ;Öncelikle her gün sınırlı sayıda soruyu süreye dayalı olarak çözerek işe başlamalıyız. Örneğin bir oturumda 10 soruyu başlangıçta 15 dakikada çözdüğünüzü varsayalım. İşin doğası gereği bu soruları yapma görevini bir an önce yapmak isteyeceksiniz. Bu isteğiniz sınavdan zaman kazanma çabanızla birleşince otomatik olarak birkaç hafta içerisinde elinizdeki 10 soruyu çok daha kısa zamanda çözdüğünüzü fark edeceksiniz.
            İkinci aşamada yapılacak iş soru sayısını artırarak (örneğin 20 soru ile) aynı çalışmayı tekrarlamak olmalıdır.
            Bilindik bütün taktikleri uygulamasına rağmen hala paragraf sorularında bunalıma giren arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız ilk 5-10 sorudan sonra böyle soruların kendilerini aşırı yıprattığını ve sınav performanslarının olumsuz etkilendiğini söylüyorlar. Bu arkadaşlara sınav anında 5-10 paragraf sorusu çözdükten sonra yine 5-10 adet rahat çözebilecekleri başka soruları çözüp tekrar paragraf sorularına dönmeleri olacak. Böylelikle beyinlerini zinde tutacaklar, bıkmadan paragraf sorularını halledebileceklerdir.
           Sizin soruyu nasıl anlamak istediğiniz değil, sorunun sizden ne istediği önemlidir. Soruyu hazırlayan insanların bakış açısıyla bakmaya çalışın. Sınavda hataların en temel sebebi, soruyu okurken gözün cevap şıklarına kaymasıdır. Bu da, soruları gerektiği gibi anlamamızı engeller.
             Konsantre olmanın anahtarı şu anı yaşamaktır. Şimdide değilseniz ya geçmiştesinizdir ya da gelecektesinizdir. 10. soruyu yaparken 9. sorunun doğru olup olmadığını düşünmek sizin işiniz değildir. 9. sorunun doğruluğundan eminseniz ve 10. soruyu yapıyorsanız 11. sorunun nasıl olduğunu merak etmek de sizin işlerinizden değildir. Sizin işiniz anı anında yaşamaktır. Nasıl ki müzik çalarınızda şarkı dinlerken bir önceki ya da bir sonraki şarkıyı düşünmüyorsanız soru çözerken de aynı yolu izlemelisiniz. Bu konuda yapılabilecek çalışmalardan birisi şöyledir:
 
             20 soruluk bir test için;
             1- 20 arasındaki bütün sayıları küçük kâğıtlara yazıp bir poşete atın.
             2-Sırası ile çekin.
             3-Her çektiğiniz soruyu çözün.
 
             Bu çalışmayı bir kaç kez yaptığınızda çözdüğünüz soruya daha iyi odaklanacağınızı göreceksiniz.
             Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
                                                           Mehmet ÇAMLIBEL /SAMSUN

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular