TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
TIMSS 2011 Sonucu
TEKNOLOJİ 08 Eylül 2013 Pazar 00:03 | 3797 Kez okundu

Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Uluslararası bir kuruluş olan IEA tarafından dünya genelinde dört yılda bir hazırlanan Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması 2011`nin verilerine göre Türkiye`de eğitim sistemi ile ilgili bir rapor hazırladı. Dekan Prof.Dr. Selahattin Turan, Doç.Dr. Cemil Yücel ve Doç.Dr. Engin Karadağ`ın hazırladığı raporda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

“EĞİTİMİMİZDE SOSYAL ADALET YOK”
Turan, “Bu verilere göre, Türkiye`deki eğitim sisteminde sosyal adalet yok. Başarısız öğrencileri daha da başarısız yapan bir sistem uyguluyoruz. Dördüncü sınıflarda Avrupa ülkeleri içinde sonuncuyuz. Öğrencilerimiz özgüven sıralamasında gerilerde. Dördüncü sınıflarda 42 ülke arasında 39. sıradayız. Öğrencilerimiz matematiği sevme sıralamasında dünyada ikinci sırada ama başarı düzeyimiz düşük. Başarılı ülkelerde öğrenciler matematiği sevmese de daha başarılılar, çünkü eğitimde adaletli bir dağılım uygulanıyor” dedi.

“BAŞARILILARA BAKIP, BAŞARISIZLARI GÖZ ARDIEDİYORUZ”
Doç.Dr. Cemil Yücel de, son 10 yılda uluslar arası karşılaştırmalara Türkiye`nin de katılmasıyla ellerinde verilerin toplanmaya başladığını söyledi. Yücel, “Dünyadaki başarılı ülkelerin Türkiye`den en önemli farklı alt düzeydeki öğrencilere önem verilmesi. Türkiye`de göz ardı edilen ve ciddi boyutta başarısız bir kitle var. Bizde hep en başarılılara bakılmış, ancak başarısız öğrenciler göz ardı edilmiş” diye konuştu.

“İYİ VE KÖTÜ ÖĞRENCİLER ARASINDA UÇURUM VAR”
Doç.Dr. Engin Karadağ da raporlar ilgili, “Verilere göre, en iyi öğrenciler ile kötü öğrenciler arasında çok büyük bir uçurum olduğu görülüyor. Bu da bize, ekonomi ne kadar düzelse de, eğitimde sosyal adalet sağlanmazsa hiçbir şey değişmeyeceğini gösteriyor. Bir de bizden başarılı görülen Singapur ve Güney Kore gibi ülkelere baktığımızda çok sayıda akademik araştırma yaptıklarını görüyoruz” dedi.

Rapordan dikkat çeken sonuçlar
Türkiye öğretmen ve öğrenciler arasında “problem yaşanmaması” sıralamasında 50 ülke arasında 45. sırada.

Başarılı öğrenciler sıralamasında Türkiye`deki başarılı öğrenciler dünya geneline bakıldığında 10. Sırada. Ancak orta ve alt düzeydeki öğrenciler karşılaştırıldığında tablo değişiyor, öğrencilerimiz alt sıralarda.

Türkiye, öğrencilerin matematiği sevme düzeyinde dünyada ikinci sırada. Ancak matematikteki başarı puan ortalaması TIMMS`in değerlendirme ölçütü olan 500 puanın bile altında.

Türkiye, alt ve üst düzeydeki öğrenciler arasında başarı farkı en yüksek olan ülkeler arasında. Başarılı ülkeler en iyiler ile kötüler arasındaki mesafeyi daraltmayı başarabilen ülkeler.

Türkiye, öğretmenlerin okulları düzensiz ve güvensiz bulma oranında dünya birincisi.

Türkiye`nin 1999, 2007 ve 2011 matematik alanında puan artışı olmakla birlikte bu durum 2011`de bütün ülkelerin yaşadığı artışla karşılaştırıldığında eski döneme göre bir artışın olmadığı anlaşılmaktadır. Sekizinci sınıfların puanı 2007 yılından 2011 yılına ortalama 28 puan, Türkiye`nin genel ortalama puanı 20 puan artmıştır.

En alt yeterlilik düzeyi grubunda yer alan öğrencilerimiz hemen hemen dünyanın en başarısız öğrencileri arasındadır. Orta yeterlilik düzeyindeki öğrencilerimizin oranı dünyada 27. sırada yer alıyor. Türkiye`de de öğrencilerin yüzde 30`u bu grupta yer alıyor.

Türkiye ve benzeri ülkelerde başarısız öğrencilerin akademik durumlarının iyileştirilmesi yerine zaten başarılı olan öğrencilere zaman harcandığı, sistemin onların üzerine kurgulandığı görülmüştür.

Sekizinci sınıflardan elde edilen verilere göre Türkiye evdeki eğitimsel kaynakların azlığı oranı açısından Fas ve Gana`dan sonra dünyada en kötü üçüncü ülke.

Dördüncü sınıflarda Türkiye`den sınava katılan öğrenciler matematik özgüvenleri açısından 50 ülke arasında 37. sırada olup, Almanya, Finlandiya, Güney Kore, Hong Kong, İtalya ve Japonya`nın öğrencileri öğrencilerimizden daha az matematik özgüvenine sahiptir. Ancak söz konusu matematik özgüveni düşük öğrencilere sahip bu ülkelerin matematik başarısı daha yüksek.

TIMSS 2011 NEDİR?
Rapor için verilerin toplandığı TIMSS 2011 (Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması), merkezi Hollanda`da bulunan Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu IEA`nın dört yılda bir düzenlediği kapsamlı bir matematik ve fen eğilimleri tarama araştırması. İlki 1959 yılında düzenlenen bu araştırma, 2003 yılından itibaren “Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması [TIMSS]” adını aldı. Eğitim politikalarına yön veren yöneticilerin, öğretim programlarını geliştiren uzmanların ve araştırmacıların kendi eğitim sistemlerinin işleyişini daha iyi anlayabilmeleri açısından bir temel oluşturmak amacıyla düzenlenmiş olan TIMSS araştırmaları, kapsamlı çalışmalar yaparak öğrencilerin bilgi ve becerilerini çok yönlü olarak değerlendiriyor.

 

Timss 2011 Ön Değerlendirme Raporu

 

 

Fen ve Matematik alanında yapılan en kapsamlı araştırma olan TİMSS`e göre dünyada neredeyiz? Bu sorunun cevabını, New York Üniversitesi`nde (NYU) araştırma yöntemleri ve istatistik dersleri vermekte olan Doç. Dr. Selçuk Şirin`in twitter hesabı üzerinden paylaştığı bilgilerden alıntılarla sizlere aktarıyoruz.

Türkiye hem matematik hem de fen alanlarında diğer ülkelere kıyaslandığında az sayıda bir öğrenci gurubuna ileri seviyede eğitim vermekte ama daha geniş bir gruba temel eğitim verememektedir.

Örneğin, 8.sınıf fen testinde öğrencilerimizin %8′ini ileri başarı seviyesinde eğitiyoruz (15. sıradayız!) ama toplamda öğrencilerimizin %21′i temel seviyeyi yakalayamıyor.Öğrenme motivasyonu bakımından dünyada ilk sıradayız. Fen-Matematik`te 2. ligde olmamızın sebebi öğrenciler değil.

TiMMS öğrenci motivasyonunu 5 değişik alanda detaylı bir şekilde ölçüyor. TiMMS sıralamalarında yalnızca bu alanda 1.sıradayız.Ödevleri artırmak, fen ve matematik başarısını yükseltir mi?

Türkiye en çok ödev veren ülkelerden. Ama ödevler arttıkça fen-matematikte başarı azalıyor!

8.Sınıf fen bilgisi derslerinde verilen ev ödevleri yoğunluğunda 5.sıradayız. Türkiye`de haftada 3+saat ödev yapan öğrenciler haftada 45 dakika ödev yapan öğrencilerden daha başarısız.Derslerde kişi başına düşen bilgisayar sayısını arttırmak fen ve matematik başarısını yükseltmıyor!

TiMMSS 2011 raporundan: “Okulda öğrenme amaçlı bilgisayarların sayısı ile matematik ve fen başarısı arasında bir bağ yok.”

Daha fazla bilgisayar kullanan okullar ve ülkeler diğerlerinden başarılı değil.

G.Kore ve Singapur`da kişi başında düşen bilgisayar sayısı arttıkça matematik başarısında düşüş var!

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası