TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
TÜBİTAK`a modern teleskop
TEKNOLOJİ 11 Eylül 2014 Perşembe 07:38 | 2895 Kez okundu

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi`ne (TUG) alınan 60 santimetre çapındaki teleskop Amerikalı teknisyenler tarafından monte edildi.

TÜBİTAK`ın, yeni bilimsel araştırma projeleri kapsamında ABD`den bir firmaya sipariş verdiği iki teleskoptan biri olan 60 santimetre çapındaki T-60 Teleskopu, Amerikalı mühendisler tarafından Saklıkent Bakırtepe`deki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi`ne yerleştirildi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Baş Uzmanı ve İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tansel Ak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, robotik teleskobun araştırmacılar için büyük kolaylıklar sağlayacağını bildirdi. Robotik özelliği dolayısıyla, gözlenecek yıldızların koordinatlarının bilgisayara girilerek gece boyunca teleskobun kendi kendine yıldızları izleyebileceğini kaydeden Ak, teleskobun daha çok değişen yıldızları gözlemleyeceğini belirtti. Türk astronomların büyük çoğunluğunun değişen yıldızlar üzerine araştırmalar yaptığını vurgulayan Ak, yeni teleskobun bilim adamları tarafından değişen yıldızlar, patlama ve örtme gösteren yıldızları gözlemlemede kullanmalarının beklendiğini söyledi.

Bilim adamlarının teleskoplarla çalışmalar yapmadan önce proje hazırlayarak TÜBİTAK`a sunduğunu ve bu proje üzerinden araştırmalarını yaptıklarına dikkati çeken Ak, ``TÜBİTAK proje tabanlı çalışan bir kurum. Bilim adamımızın hangi araştırmayı yapacaklarını projeleriyle birlikte kuruma veriyorlar. Bu proje teknik kurul tarafından kabul edilirse gözlem zamanı verilerek teleskoplar kullanılıyor`` dedi.

T-60 teleskobunun yaklaşık 300 bin dolara mal olduğunu belirten Ak, TÜBİTAK`ın önümüzdeki dönemlerde Türk bilim adamlarının kullanımına sunulmak üzere yeni teleskoplar almayı planladığını vurguladı. ABD`ye sipariş verilen 1 metre çapındaki bir başka teleskobun da önümüzdeki yıl TUG`a yerleştirileceğini kaydeden Ak, bunu takiben 3 metre çapındaki daha büyük ölçülere sahip teleskobun da sipariş edileceğini anlattı. Ak, sipariş verilen teleskopların TÜBİTAK`a ait Türkiye`nin çeşitli bölgelerindeki merkezlere konulacağını ifade etti.

Türkiye`deki astronomi çalışmalarının geçen yıllara göre oldukça ileri seviyelerde olduğuna da dikkati çeken Ak, sözlerini şöyle tamamladı:

``Türkiyedeki astronomi çalışmaları çok ilerledi. Bizden önceki hocalarımız kendi dönemlerine kıyasla bugünkü durumun daha ileri durumlarda olduğunu söylüyorlar. Dünyada çok büyük ses getiren çalışmalarımız henüz yok ama bizler astronomi alanında iyi işler yapıyoruz. Yaptığımız araştırmalardan güzel çalışmalar çıkıyor. Kendimize ait teleskoplar arttıkça bilim adamlarımızın uzayla ilgili araştırma imkanları daha da artacak.``

(aa)

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası