TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Türk bilim adamlarından bir ilk
TEKNOLOJİ 03 Şubat 2014 Pazartesi 13:55 | 1323 Kez okundu
Türk bilim adamlarından bir ilk

Türk bilim adamları, dış kanamaları saniyeler içinde durduran ve ``ankaferd BLOODSTOPPER`` adı verilen tamamen bitkisel bir ara ürün geliştirdi.
Türk bilim adamları, dış kanamaları saniyeler içinde durduran ve ``ankaferd BLOODSTOPPER`` adı verilen tamamen bitkisel bir ara ürün geliştirdi. Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Hemotoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu, Tıp Fakültesi Dekanlık binasında yaptığı basın açıklamasında, vücudun dışında oluşan kanamaları saniyeler içinde durdurabilme özelliğine sahip ara ürün geliştirildiğini bildirdi.

Ara ürünün mucidinin Hüseyin Cahit Fırat adında bir kişi olduğunu belirten Haznedaroğlu, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat alan ürünün ``henüz ilaç olarak tanımlanamayacağının`` altını çizerken, ``bir maddeye ilaç denilebilmesi için klinik çalışmalarının tamamlanmış, faz çalışmalarının sonlandırılmış olması gerektiğini`` söyledi.

Haznedaroğlu, mucidi Hüseyin Cahit Fırat ve ona destek olan bilim adamları tarafından standart, steril ve hazır hale getirilen ara ürünün içeriğinde 5 bitkinin bulunduğunu kaydetti. Haznedaroğlu, bu şekilde hazırlanmış ürünün, üniversitelerinde incelendiğini ifade ederek, ``Ürün, bu aşamalardan sonra bize getirildi ve bize `bu ürün kanamayı durduruyor ancak nasıl durdurduğunu bulabilir misiniz, bu henüz bilinmiyor?` denildi.

Biz de çalışmalara başladık`` dedi. İncelemelerde kanın pıhtılaştığının tespit edildiğini belirten Haznedaroğlu, ``Çalışmalarımız sonucunda, kanın kırmızı hücrelerinin kandaki özel proteinlerle ağ oluşturarak bir kapsül şeklinde hasar gören yeri sardığını ve sarılan bölgenin altında pıhtılaşmanın oluştuğunu gördük`` diye konuştu. Haznedaoğlu, Hüseyin Cahit Fırat`ın çok önemli bir buluşa imza attığını ifade ederken, ``Sayın Fırat, kocakarı ilacı falan geliştirmiş değildir`` değerlendirmesinde bulundu.

-``AĞIZDAN VE DAMARDAN KULLANILAMAZ``-

Ürünün kullanılabilmesi için kanamanın dışarıda olması gerektiğine dikkati çeken Haznedaoğlu, şöyle devam etti: ``Hastanın durumu ne kadar riskli olursa olsun, biz bunun damar içine, atardamar veya toplardamar içerisine ya da ağızdan verilmesini, ürünün şu anki mevcut haliyle önermiyoruz. Kapsamlı çalışmaların yapılmasından sonra önerilebilir. Ürünün, bilinen bir yan etkisi yok. Önerilen klasik yöntem, tampon yöntemidir. Ürünü kullanan kişinin hekim olması gerekmez, herkes uygulayabilir. Ara ürünün, Van`da kanama yönünden riskli olan bir hastaya uygulandığı ve başarılı sonuçlar elde edildiği bilgisini aldık.``

Ürünlerin, kanama yerlerine kolay uygulanabilmesi için çeşitli büyüklüklerde olduğu ifade eden Haznedaoğlu, ara ürünün tıbbi müdahale gelene kadar uygulanabileceğini kaydetti. Ara ürünün, ampul ve sprey şeklinde de olduğunu belirten Haznedaoğlu, ampulün de kırılarak içindeki sıvının kanama olan bölgeye sürülerek uygulandığını söyledi. -``AMBÜLANSLARA VERİLMESİ KARARI ALINDI``

Haznedaoğlu bir gazetecinin, ``Ürünün, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, sınır bölgesinde yapılan operasyonlarda yaralanan asker için kullanıldığı doğru mu?`` şeklindeki sorusunu şöyle yanıtladı: ``Genelkurmay Başkanlığı, bu ürünün geliştirilmesi bütün aşamalardan bilgi sahibi. Bu milli bir ürün, üreticiler bu konudaki bilgileri verdiler. Hepimizin yüreğini dağlayan, gazilerimizi, şehitlerimizi ilgilendiren bir yönü var. Orada, dış kanamalarda bu ürünün kullanılması söz konusu. Bununla ilgi bilgileri üretici firmadan ya da Genelkurmay Başkanlığından almak doğru olur. Bizim görevimiz, bilimsel mekanizmasını ortaya koymak ama böyle gelişmeler olduğunu bilgi olarak biliyorum.``

Ürünün fiyatlandırılmasının nasıl olacağı yönündeki bir soru üzerine Haznedaoğlu, ``Benim ve çalıştığım arkadaşlarımın, Hacettepe Üniversitesinde görev yapan öğretim üyelerinin, ürünün üreticisi ve pazarlamacısı olan firma ile hiçbir maddi bağı yoktur. Çalışmalar bünyesinde de hiçbir maddi destek almadık. Bu konuda heyecan duymamızın sebebi, ülkemizde böyle bir şeyin geliştirilmesidir. Bu nedenle, fiyatlandırma hakkında bilgi sahibi değilim`` dedi.

Haznedaoğlu, ``ürünün eczanelerde satılabilmesi için firma tarafından ilgili yerlere talepte bulunulduğunu bildiğini`` ifade ederek, ürünün, ambülanslara ilk yardım malzemesi olarak sunulması yönünde karar alındığını kaydetti.


haber7
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular