TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Turkcell istemese de 2 Ocak geldi
TEKNOLOJİ 29 Temmuz 2013 Pazartesi 13:45 | 1264 Kez okundu

Cep telefonu abonelerinin numaralarıyla başka operatöre geçmelerini sağlayacak numara taşınabilirliğinin altyapısı 2 Ocak Çarşamba günü tamamlanıyor.

Gantek Teknoloji ile iş ortağı Telcordia`nın altyapısını kurduğu sistem, hazır hale geldikten sonra mobil operatörlerin altı ay, sabit hat operatörlerinin de 12 aylık hazır olma süresi bulunacak. Sistemin kuruluş maliyeti 4 milyon dolar olarak açıklandı.

Cep telefonu abonelerinin başka operatöre geçmek istediğinde, kendilerine ait telefon numaralarını değiştirmeden istedikleri operatörü seçmesini sağlayan numara taşınabilirliğinin altyapı ihalesini alan Gantek Teknoloji, sistemi 2 Ocak`ta bitiriyor. Yönetmelik gereği sistem hazır hale geldikten sonra mobil operatörlerin altı ay, sabit hat operatörlerinin de 12 aylık hazır olma süresi bulunacak. Sistemin kuruluş maliyeti 4 milyon dolar olarak açıklandı.

REFERANS VERİTABANI:

Gantek Teknoloji Genel Müdürü Selda Bağdat Bahadır, hazırlıklarını tamamladıklarını, şartname koşullarıyla beraber iş ortakları Telcordia ile sistemi bitireceklerini belirterek, sistemin operatörlerin kendi bünyelerindeki numara taşınabilirliği sistemleri ile merkezde kurulacak bir referans veritabanından oluştuğunu söyledi. Numara taşınabilirliğinde koordinasyonun Telekomünikasyon Kurumu`nda (TK) bulunduğunu hatırlatan Bahadır, uygulamanın başarısının, operatörlerdeki numara taşınabilirliği sistemlerinin hatasız çalışmasına da bağlı olduğunu vurguladı.

MERKEZİ ANKARA OLACAK:

Sistem, yüksek teknolojiye sahip bir altyapı üzerinde çalışacak. Numara taşınmasında, operatörlerdeki numara taşınabilirliği sistemleri ile merkezi referans veritabanı sistemi birbirleriyle entegre olacak. Böylece, operatörlerin kendi sistemleri de sürekli güncel kalacak. Bahadır, yapılan işlemlerin ve numara taşıma süreçlerinin, raporlanarak izlenebileceğini ve kontrol edilebileceğini belirterek, sistemle ilgili şu bilgileri verdi:

TALEBE GÖRE TASARIM:

"Merkezi referans veritabanı sistemini, TK`nın belirleyeceği Ankara kurum merkezindeki bir yerleşkede kuracağız. Sistem kurulduktan sonra da Numara Taşınabilirliği sisteminin operasyonu ve işletmesi için desteği Gantek Teknoloji ve Telcordia sağlayacak. Türkiye için numara taşınabilirliği konusundaki uygulama modelini, Telcordia`nın uluslararası deneyimlerini Gantek`in yerel bilgi ve deneyimiyle birleştirerek, taleplere uygun olarak tasarladık. Teknolojik altyapının donanım tarafında da Sun ve veri depolamada EMC tercih edildi."

Numara taşınabilirliğine Turkcell dava açmıştı

Numara taşınabilirliği, abonelerin telefon numarası değişmeden operatör değiştirebilmesi anlamına geliyor. Uygulama başladığında Turkcell aboneleri, daha düşük bir tarife bulduğunda Vodafone veya Avea`ya numaralarını değiştirmeden geçebilecekler. Numara taşınabilirliği, Avrupa`daki bir davada insan hakkı olarak tanımlanmıştı. Ancak Turkcell, Rekabet Kurumu`na başvurarak, Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği`nin yürütmesini durdurmuştu. Yeterli rekabet koşulları oluşmadığı için sadece Turkcell`in katıldığı üçüncü nesil (3G) frekans tahsisi ihalesini iptal eden Telekomünikasyon Kurumu (TK), numara taşınabilirliği olmadan yeniden ihaleye çıkmayacak. Turkcell tarafından numara taşınabilirliği yönetmeliğinin iptali için Danıştay`da açtığı davayı Danıştay 13. Dairesi reddetmişti. Turkcell ise, bunun ara karar olduğunu, davanın esasının devam ettiğini açıklamıştı.

Telcordia dünyada 150 operatöre numara taşıtıyor

Numara taşımada Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından yazılan şartname ile Türkiye`ye uygun model oluşturuldu. Gantek`in işbirliği yaptığı Telcordia; ABD, Belçika, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Mısır, Yunanistan, Litvanya ve Pakistan`da ülkesel ve operatörler bazında numara taşınabilirliği uygulamaları gerçekleştirdi. Bu uygulamalardan 150 operatör yararlanıyor. Gantek Teknoloji Genel Müdürü Selda Bağdat Bahadır, bu ülke örneklerinden en çok Güney Afrika`nın yönetmelik şekli, abone sayısı, mobil pazarın durumu gibi kriterler açısından Türkiye`ye benzediğini söyledi.

haber7

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular