TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Türksat “2023 Cacabey Uzay İstasyonu Resim Maket Yarışması” başlıyor
TEKNOLOJİ 06 Ocak 2013 Pazar 19:23 | 5084 Kez okundu

Dünyada 66 ülkede kutlanan ve Türkiye`de Türksat A.Ş. tarafından koordine edilen Dünya Uzay Haftası etkinliklerinde, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, okullar ve üniversiteler bir araya geliyor.

Afişler yarışmayı düzenlemek isteyen okullara, Bilim Sanat Merkezlerine iletiliyor..
Her yıl ülke genelinde Türksat tarafından organize edilen konferanslar, yıldız gözlemleri, planetaryum gösterileri ve yarışmalarla, uzay ve uzay teknolojilerinin sürdürülebilir ekonomik kalkınmadaki önemi vurgulanıyor. Öğrenciler, uzayın keşfi ve uzay eğitimi alanlarında motive ediliyor. Böylece, uzay bilincinin toplumsal anlamda yerleşmesi sağlanıyor.

“2023 Cacabey Uzay İstasyonu Resim Maket Yarışması” Usul ve Esaslar için tıklayınız.
http://www.uzayhaftasi.org/wp-content/pdf/2023_CACA_BEY_UZAY_ISTASYONU_usul_Esaslari.pdf

Neden 2023 Neden Cacabey?

2009 Dünya Uzay Haftası etkinlikleri için neden 2023 tarihi ve Cacabey ismi belirlendi sorusuna cevap veren Türksat Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay şunları söyledi:

“Eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerimizin, uydu ve uzay çalışmalarına odaklanması, uzay araçları ve uzayda hayat konusunda araştırmalar yapması, uzay çalışmalarına karşı ilginin öğrenciye erken yaşlarda aşılanması, dikkatlerin ulusal ve uluslararası uzay çalışmalarına çekilmesi ve toplum duyarlılığının arttırılması bu yarışmanın temel amacıdır.
“2023” tarihi, cumhuriyetimizin 100. yılına vurgu yaparken; “Cacabey”, 1272 yılında yıldız gözlemleri yapan bir bilim insanımızın çalışmalarını yeni kuşaklara tanıtmayı sağlıyor.

Bir bütün olarak “2023 Cacabey Uzay İstasyonu Yarışması” ise, modernleşme hedefi doğrultusunda, teknolojik gelişmeleri araştırma, yeni teknolojiler üretme, teknolojiyi bilinçli kullanma, teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazandırma gibi başlıklar çerçevesinde, öğrencilerin çizimler ve maketler öncesi araştırmalar yapmalarını sağlayacaktır.

Bu yarışma ile hem uydu ve uzay teknolojileri, gözlem teknolojileri, uzayda yaşam araştırmaları gibi alanlara yönlendirilmesi, hem de ülkemizin 2023 yılındaki bilim ve teknoloji taleplerinin öğrencilere erken yaşlarda misyon olarak kazandırılması ve söz konusu alanlardaki çalışmaların yaygınlaşması hedeflenmiştir.”

Detaylı Bilgi

http://www.uzayhaftasi.org/

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score