TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Ucuz otomobiller için güvenlik uyarısı
TEKNOLOJİ 16 Şubat 2013 Cumartesi 08:50 | 1401 Kez okundu
Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Otomotiv Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, &`;(Sıfır ama ucuz olsun) diyerek alınan otomobilin güvenliği ve sağlamlığı iyi değerlendirilmeli
Aydın, Türkiye`de otomotiv sektörünün her geçen yıl büyüdüğünü, bunu da otomobil üreticilerinin iştahını kabarttığını ifade ederek, yıllardır bilinen markaların yeni modellerinin yanı sıra Orta Doğu ve Uzak Doğuda üretilen markaların da yollarda görülmeye başlandığını kaydetti.

Söz konusu yeni markaların otomobillerinin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının belli şartlarını karşılayarak Türkiye`ye girdiğini hatırlatan Aydın, &`;Bu şartlar, fren sistemi, vitesi, farlarının özellikleri, motor emisyonu gibi kriterleri kapsıyor. Bunlarla ilgili minimum özelikleri karşılıyorsa, ithalat iznini alıyor. Ancak bu kriterler arasında, `güvenlik testlerinden şu kadar yıldız alacak` gibi bir şart yok” dedi.

&`;GÜVENLİK VE SAĞLAMLIK İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ”

Büyüyen sektör içinde kendilerine &`;düşük fiyatlarıyla” yer edinmeye çalışan bu markaları &`;sıfır ama ucuz olsun” diyerek alırken, güvenliğinin ve sağlamlığının iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:
&`;Bu yeni markalar da zamanla kalitelerini artıracaklardır, ancak, bugün Türkiye`de, Avrupa ya da ABD`de üretilen markalarla, Orta Doğu ve Uzak Doğu`dan gelen söz konusu yeni markalar arasında kalite ve güvenlik açısından önemli farklar var.

Söz konusu yeni markaların, ithalat kriterlerini karşılamış olmaları, can güvenliğiyle ilgili kriterleri de karşıladıkları anlamına gelmiyor. ABS, hava yastığı gibi donanımların bulunması da yeterli değil. Şu anda piyasada satılan otomobiller, dünyaca kabul edilen Euro NCAP çarpışma testlerinde 5 üzerinden 4-5 yıldız almış durumda. Ancak yeni markalar ise ya bu testlerden çok az yıldız almış ya da testlere hiç katılmamış durumda. O nedenle mevcut markalarla aynı kefeye konulmamalılar.”

Bir beyaz eşya alırken de daha az kaliteli ve ucuz olanının bulunduğunu ifade eden Aydın, &`;Ancak beyaz eşyayla otomobili kıyaslamamak gerek. Çünkü insanlar otomobile canını emanet ediyor. Ucuz otomobil satın alınırken, bu noktaya da dikkat edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

haber7
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası