TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Uzayda biri mi var?
TEKNOLOJİ 08 Şubat 2013 Cuma 02:51 | 1252 Kez okundu
Uzayda biri mi var?

Uzaylıları bulmak için dev proje yürürlükte. Destekçi ise Microsoft`un kurucusu...
Uzayda yaşam var mı? Bu yüzyıllardır sayısız bilim adamı, filozofun yanıtını aradığı bir soru... İşte bu yanıtı aramak üzere Amerika Birleşik Devletleri`nin California eyaletinde yeni bir adım daha atıldı.

Sadece uzayda yaşam belirtisi aramak üzere tasarlanmış bir projenin başlamasına yeşil ışık yakıldı. Bilim adamları, 42 radyo teleskobunu kullanıma soktu.

Bu teleskoplar nihayetinde 350 teleskoptan oluşan bir sisteme dahil olacak, beraber bir milyonu aşkın yıldız sisteminde yaşam formu arayacak.

Bilim adamları, bunun uzayda yaşam arama amacıyla kurulan ilk teleskop sistemi olduğunu söylüyorlar. Projeye mali desteği Microsoft`un kurucularından Paul Allen sağlıyor. Allen`ın başlangıç olarak 25 milyon ABD doları verdiği belirtiliyor.

Projenin yaratıcıları, uzaylı yaşam formlarını 2025 yılına dek tespit etmeyi umuyorlar. Sistem, San Fransisco`nun 470 kilometre kuzeyine kuruldu.

Kurulan 42 teleskobun elde ettiği ilk veriler ise Andromeda ile Triangulum Galaksileri`nin radyo dalgası haritaları oldu. Teleskopların, süpernova, karadelik gibi fazla bilinmeyen durumlar hakkında daha fazla fikir verebilecek veri sağlaması bekleniyor.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular