Dosyalarda Araştır Fenokulunda Araştır
1315 Online (1008 Mobil)
TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Uzmanlar, 2011 lise taban puanlarına güvenilmemesi gerektiğini belirterek uyarıyor...
TEKNOLOJİ 28 Mart 2013 Perşembe 01:58 | 2555 Kez okundu

Uzmanlar, 2011 lise taban puanlarına güvenilmemesi gerektiğini belirterek uyarıyor: “Yüksek puanlı okullarda 3 puana kadar, daha düşük puanlı liselerde yaklaşık 13 puana kadar artış tahmin ediliyor. Adaylar, ilk yerleştirme döneminde kazanamayacakları fakat yedekten ulaşabileceklerini düşündükleri yüksek başarı sırasına denk gelen liselere de şans tanımalı.” Uzman görüşleri şöyle:

Sıralama önemli

Nurullah Dal (Özel Okullar Sınav Yürütme Kurulu Başkanı) Sevdiğiniz, bildiğiniz ve gördüğünüz okulları tercih edin. Öncelikle okulu gezip, orada okuyan öğrencilerden ve mezunlardan okulla ilgili bilgi alın. Doğru sıralama yapmak çok önemli olduğundan, telafisi mümkün olmayan bir hata yapmamak için, okulları belirledikten sonra tercih sıralamasını yaparken rehberlik birimlerinden yardım alın. Özel okul tercihinde ise okulun kalıcılık ve tecrübe açısından yeterli bir eğitim hayatı birikimine sahip olup olmadığına bakın. Okulda, Atatürk ilkeleri doğrultusunda çağdaş, bilimsel eğitim-öğretim yapılmalı. Uluslararası programlar son yenilikler ve modern teknikler takip edilmeli. Okul misyonunu ve vizyonunu öğretmenleri, öğrencileri ve velileri ile birlikte belirlemeli. Belirlenen kriterlere uyulmalı. Günün koşullarına göre değişim ve uyum sağlamalı.

Yüzdelik dilime dikkat

Hatice Yılmaz (Final Dershanesi Eğitim Koordinatörü) Puanlarla değil, okulların geçen yılki yüzdelik dilimlerine göre tercih yapın. Çünkü son üç yıldır her yıl okulların puanları arttı. Mesela 441 puanı olan öğrencinin bu seneki genel yüzdelik dilimi 8,01. Geçen sene 441 puanı olan çocuğun yüzdelik dilimi 6,61 idi. Bu sene 6,61 ile geçen sene ancak 433 puanla öğrenci alan okula girebilir bu öğrenci. Tercih yaparken kendinizi garantiye alacak okulu her şeye rağmen 7 ya da 6`ncı tercihe yazmalısınız. Alttan yüzdesi daha yüksek olan okullara, üstten de yukarıya doğru istediğiniz okulları listeye almalısınız. OYP ile öğrenci alan özel Anadolu ve fen liseleri var. Bunlar birinci yerleştirmenin sonunda sistem dışına çıkarılıyor yani bu okullar için yedek liste gönderilmiyor. Kontenjanlarını okul müdürlüklerine yapılan başvurularla tamamlıyorlar. Tercih listesini hazırlarken bu bilgiye dikkat etmeniz gerekiyor. Çok istediğiniz okul varsa yazın, aksi halde o okula, okul müdürlüklerine başvuru yaparak da girebilirsiniz. Diğer özel okulları veliler de gezip görüyorlar, inceliyorlar özel okula çocuk verecek veli zaten çok büyük araştırma içinde. Benim önerim çocuğunuzun sınıf arkadaşları kimler olacak, özellikle yüksek puanlı çocuklarda özel okullarda o puanda sınıflar oluşacak mı bunlara bakın. Ama mutlaka tercih işlemlerinin çıktılarını elinizde bulundurun ve sistemi takip edin.

3 puan artabilir

Umut Şahin (Sevinç Dershanesi Rehberlik Koordinatörü) 2011 lise taban puanlarına güvenilmemeli. Başarı sıralaması her yıl hemen hemen aynı iken, bu sıralamayı elde etmek için ulaşılması gereken puan değişkendir.

Bu yıl, en yüksek puanlı okullarda 3 puana kadar, daha düşük puanlı liselerde yaklaşık 13 puana kadar artış tahmin ediliyor. MEB`in açıkladığı kontenjan kılavuzundaki bilgilerde liselerin 2011

1. Yerleştirme sonucunda ortaya çıkan taban puanları ve bu puanlara karşılık gelen yüzdelik dilimleri mevcut. Geçen yıl yüzdelik dilimi hesaplanan öğrenci sayısı 1 milyon 9 bin iken, 2012`de 1 milyon 42 bin`dir. Kısacası toplamdaki 33 bin öğrencilik artış, yüzdelik dilimlerinde de yüzde 4`lük bir oynama yaratacak. MEB, geçen yılın yedek yerleştirme sonuçlarına göre oluşan en düşük puanları açıklamadığı için adayların tercihlerinde ilk yerleştirme döneminde kazanamayacakları fakat yedekten ulaşabileceklerini tahmin ettikleri daha yüksek başarı sırasına denk gelen liselere de şans tanımasında fayda var. Tercih listelerinde, okul türü ve il sınırlaması olmadığını unutmamak gerekiyor. Kazanma ihtimali olanların yerinde gezilerek, tercih listesindeki okul sıralamalarının son haline getirilmesi çok faydalı olur.

Okulları tanıyın

Hulusi Dağlar (Beşiktaş Özel Anafen Dershanesi Şube Müdürü) Öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıfta girdikleri SBS sonuçlarına göre elde ettikleri OYP`ye göre yüzdelik dilimleri belli. Tercih yapılırken öncelikle seçilen okulu bir önceki yıl kazanan son adayın yüzdelik dilimi ardından 1. Yerleştirme taban puanları dikkate alınmalı. Çünkü puanlar sınav sorularının çözülme oranına, standart sapmaya bağlı olarak değişebiliyor. Tercihler yüksekten düşüğe doğru yapılmalı. Tercih listesi hazırlanırken, ilk sıralara idealinizdeki, en çok gitmek istediğiniz, genel başarı sıranızın ve puanınızın biraz üzerindeki okulları, ortalara sıranıza en yakın, kazanma ihtimalinizin en yüksek olduğu okulları, sonlara ise yüzdelik dilimi ve taban puanları daha düşük, garanti okulları yazın. Listenize yazacağınız okullarla ilgili olabildiğince çok bilgi sahibi olun. Okulun fiziki şartlarını, ulaşım şartlarını, öğrenci sayısını, öğrenciye sunduğu imkânlar hakkında bilgi toplayın. Lise üniversite eğitimiyle de direkt bağlantılı. Dolayısıyla okulun üniversiteye girişte sağlayacağı avantajlar ve dezavantajları değerlendirin. Tercih yaparken özellikle yedek yerleştirmeler de göz önüne alınarak dar bir yüzdelik dilim aralığı yerine daha geniş bir aralıktan seçim yapılması daha faydalı.

Yerleştirme takvimi

TERCİHLERİNDEN birini asil olarak kazanan öğrenci, 27–31 Ağustos arasında 17.00`ye kadar yerleştirildiği okula kaydını yaptırabilecek. 3 Eylül 08.00`den itibaren boş kalan kontenjanlar ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecek. Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, 3 iş günü içerisinde 17.00`ye kadar kayıt yaptırmak zorunda. Kayıt yaptırmayanlar haklarını kaybedecekler. Bu işlem 12 Eylül 17.00`ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. Kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları ise 14 Eylül 17.00`ye kadar devam edecek.

 

Kaynak : Hürriyet

Gönül KOCA-Şebnem ARAT

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
1. Dönem LGS konu kapsamlı High Score