TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Yaşlılık tarih mi olacak?
TEKNOLOJİ 03 Eylül 2014 Çarşamba 07:00 | 1624 Kez okundu
Yaşlılık tarih mi olacak?

Fransız araştırmacılar mitokondriyal DNA`ya girerek hatalı genleri onardı..
Fransız araştırmacılar, anneden çocuğa geçen mitokondriyal DNA`ya girerek hatalı genleri onarmayı başardılar. Bu sayede gelecekte gen onarımı yoluyla yaşlanmanın yavaşlatılabileceği belirtiliyor.

Fransız bilim insanları, mitokondriyal DNA denen genetik koda girerek hastalıklı genleri yeniden programlamayı başardılar. Ender rastlanan bir tip körlük ve kas hastalığıyla ilgili genleri onarmayı başaran uzmanların bu tekniğiyle gelecekte yaşlanmaya yol açan genlerin de tamir edilebileceği belirtiliyor.

Bu sayede yaşlanmanın yavaşlatılabileceği tahminleri yapılıyor. New Scientist Dergisi`nde yayınlanan makaleye göre Paris`teki Marie Curie Üniversitesi`nden bir grup bilim insanı, araştırmalarını bazı hastalıkların şifresinin bulunduğu mitokondri üzerinde yoğunlaştırdı. Alyuvarlar dışında her hücrede bulunan mitokondri, sosis şeklinde ve hücrenin enerji merkezi gibi çalışıyor. Kalp, kas, beyin gibi organların işlemesini sağlıyor.

ŞİFRELEDİLER

Mitokondrinin bir diğer özelliği ise kendine özgü bir DNA`sı bulunması. Mitokondriyal DNA, anneden çocuğa geçiyor, bu mirasta bulunan hatalı genler, ender rastlanan genetik hastalıklarla birlikte diyabet ve kalp rahatsızlıklarına yol açabiliyor. Uzmanlar, bu hatalı genlerin tamir edilmesiyle hastalıkların önlenebileceğine inanıyor. Sağlıklı genlerin, DNA`ya enjekte edilmesini öngören uzmanlar, şimdiye kadar gen terapisi diye anılan bu yöntemle başarı sağlamamadı. Fransız uzmanlar ise işlevsel genlere, tam olarak DNA`nın neresine gideceğini şifrelediler.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score