TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Yazılı sınav dönemine son
TEKNOLOJİ 09 Ekim 2013 Çarşamba 10:27 | 2802 Kez okundu

Malatya Atatürk İlköğretim Okulunda görevli bilgisayar öğretmeni Orhan Altan, 6 yıldır üzerinde çalıştığı “Bilgisayar Sınav Programı”nın yazılımını yaptı. Şifrenin girilmesiyle açılacak sınav programı ile öğrenciler sınavdan hemen sonra aldıkları notu öğrenebilecek.


Orhan Altan, Fırat Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği ve Bilgisayar Donanım olmak üzere iki ayrı bölümden mezun olduğunu, 5 yıldır öğretmenlik yaptığını, 2002 yılından bu yana “Bilgisayar Sınav Programı”nın üzerinde çalıştığını söyledi.
Çalışmalarını bu yıl tamamladığını, yazılımını yaptığını ve Kültür ve Turizm Bakanlığından programın telif hakkını aldığını anlatan Altan, şöyle konuştu:
“Öğrencilik hayatım boyunca bilgisayar, fotokopi, faks, barkotlu terazi, barkotlu sistem ve process kontrol gibi çeşitli sanayi kollarında çalıştım. Malatya Ticaret ve Sanayi İl Müdürlüğünde dijital tartıların kalibrasyonunu yaptım. 2002 yılından itibaren bilgisayarda sınav yapılması için düşündüğüm bu sistemin üzerinde çalışmaya başladım. Hiçbir yerden destek almadım. Bu yıl çalışmalarımı tamamlayınca, Milli Eğitim İl Müdürümüz Mehmet Bulut`un da katıldığı bir programda Bilim Sanat Merkezinde programı uygulamalı olarak tanıttım. Bulut, programı çok beğendi.”

KIRTASİYE GİDERLERİ AZALACAK
Bilgisayar Sınav Programı`nın uygulamaya girmesi ile fotokopi, kağıt ve toner gibi kırtasiye masraflarının azalacağını, ekonomiye de böylelikle katkı sunulacağını anlatan Altan, şöyle devam etti:
“Programla, öğretmenler kağıt okumayacak. Aynı anda sınıftaki bütün öğrenciler sınava başlayacak. Sınav bitince bilgisayardan notunu öğrenecek. Sınava başlarken öğrencilere o sınava ait şifre verilecek. Şifreyi giren öğrenci soruları görecek ve yanıtlayacak.”
Çoktan seçmeli olan soruların cevaplarını öğretmenlerin istediği kadar yapabildiğini, soru sayısını istediği gibi ayarlayabildiklerini,
sorulara şekil, harita ya da resim ekleyebildiklerini dile getirdi.
Okullarda genellikle bir ya da birkaç bilgisayar sınıfı bulunduğunu hatırlatan Altan, şu bilgiyi verdi:
“Bir grup çıkınca, diğer grup gireceği için, bir dersin sınavı aynı gün içinde tüm okulda tamamlanabiliyor. Sınav sona erdiğinde bilgisayar sınıfında ağ bağlantısı varsa, öğretmen bütün sonuçları ana bilgisayardan görebiliyor. Sınav başlayınca bilgisayar direkt programa yöneliyor. Öğrencinin kopya çekmesi bu yolla engellenmiş oluyor.”

BAKANLIK PROGRAMI DENEYECEK
Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Bulut, Milli Eğitim Bakanlığının sınav yönetmeliğinin kağıt üzerinde yapılan sınava göre hazırlandığını hatırlatarak, Orhan Altan`ın programını bakanlığa bildirdiklerini, bakanlığın programı denemek üzere Orhan Altan`ı Ankara`ya davet ettiğini söyledi.
Programın inceleneceğini, ardından da uygulanabilirlik durumuna bakılacağını dile getiren Bulut, Altan`ın çalışmalarına Ankara`da bakanlıkta devam etmesinin de istenebileceğini kaydetti.

 

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular