TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Yeni güneş sistemi bulundu
TEKNOLOJİ 11 Ocak 2013 Cuma 15:12 | 2956 Kez okundu

Astronomların uzayın derinliklerinde yeni bir güneş sistemi buldukları, güneş siteminde iki gezegen bulunduğu bildirildi.

Ohio State University`den Scott Gaudi, aynı anda iki gezegen bulmanın biraz şans olarak nitelenebileceğini belirterek, "Ama ben bunun, bu sistemlerin, bizim galaksimizde yaygın olduğu anlamına geldiğini düşünüyorum" dedi.

Science dergisinin yarın çıkacak sayısında yayımlanan yazıda buluşlarını sergileyen bilim adamları, yeni güneş ve uydularının, astronomların gözlediği daha uzaktaki bir yıldızın önünden geçtikleri sırada belirlendiğini belirtti.

Gaudi, "bizim güneş sistemimizin küçültülmüş bir benzerini bulduk" dedi.

Araştırmacılar yeni güneşin etrafındaki gezegenlerin Satürn ve Jüpiter`e benzediklerini, ama yüzde 20 daha küçük olduklarını kaydetti.

Yeni güneş sisteminin "microlensing" denen bir teknik kullanılması sayesinde bulunduğu, bu tekniğin uzaktaki yıldızların ışığını 500 kez büyüttüğü kaydedildi.

Mikrolensing yöntemini kullanarak daha önce de 4 tane tek gezegen bulunmuştu.

Mikrolensing yönteminde, bir yıldızın ve gezegenin çekimi, arkadaki başka bir yıldızın ışığını büküp yoğunlaştırmak için kullanılıyor. Bir yıldız izlenirken, başka bir yıldız onun önünden geçerse, öndeki yıldızın çekimi yoğunlaşıp ışık huzmelerini büküyor. Bu da arkadaki yıldızın (görüntüsünün) büyütülmesine neden oluyor.

"OGLE-2006-BLG-109L" adı verilen yeni güneşin dünyadan 5 bin ışık yılı uzakta olduğu belirtildi.

Işığın bir yılda aldığı mesafe olarak tanımlanan bir ışık yılı 10 trilyon km.

haber7

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular