167 Online (91 Mobil)

 

 

TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Akdeniz tuzlu göl olacak
TEKNOLOJİ 27 Kasım 2014 Perşembe 00:54 | 882 Kez okundu
Akdeniz tuzlu göl olacak

İklim değişimi dünyayı öyle bir hale getirecek ki... Bakın neler olacak...
İklim değişimi en çok Avrupa`yı etkiliyor. Artan ısı coğrafi değişimlere yol açacak düzeyde. Senaryo şu; Akdeniz ilerde tuzlu ve durağan bir göl haline gelecek.

İtalya`nın başkenti Roma`da, 2 bin uzman ve yetkilinin katılımıyla yapılan 2 günlük iklim değişimi konferansında konuşan iklimbilimci Filippo Giorgi, ``Avrupa ve Akdeniz, dünyanın geri kalanından daha hızla ısınıyor. Burası iklim değişiminin sıcak noktası, gerçekten bir değişimin olduğunu gördüğümüz bölgelerden biri`` dedi.

Bilim adamları, bölgenin iklim değişimine karşı neden daha hassas olduğunu bilmiyorlar ancak Giorgi, gelecek onyıllarda yazları Avrupa`daki sıcaklık artışlarının diğer yerlerden yüzde 40-50 daha fazla olabileceğini söyledi.

İtalyan hükümetinin iklim danışmanı Vincenza Ferrara da değişimin denizde de hissedildiğini, su yüzeyindeki ısının her 10 yılda 0.6 derece arttığını belirterek, artan buharlaşma yüzünden ``Akdeniz giderek daha tuzlu ve sıcak bir duruma geliyor`` dedi.

CEBELİTARIK AKINTISI DURACAK

Bunun Cebelitarık Boğazı`ndaki akışı durdurabileceğini belirten Ferrara, Akdeniz`deki yüksek tuz oranının, Atlas Okyanusu`nun sularının Akdeniz`e akması yerine Akdeniz suyunun Atlas`a akmasına yol açacağını savundu.

Akdeniz`deki sıcaklığın artmasının, burada yaşayan türlerin yüzde 50`sinin kaybolmasına yol açabileceği de bildirildi.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat