TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Anaokulu ve İlköğretimde Çince dersi
TEKNOLOJİ 03 Şubat 2014 Pazartesi 13:16 | 1973 Kez okundu

İzmir Özel Ata Koleji Kurucu Temsilcisi Necla Çelenk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçmeli ``Çince`` dersi için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü, Milli Eğitim Bakanlığından onay alındıktan sonra gelecek eğitim öğretim yılında Çincenin programlarında yer alacağını bildirdi.

Yabancı dil bilmenin önemine dikkat çeken Çelenk, okulda Almanca, Fransızca ve İngilizceden sonra bir yabancı dil eğitimi daha vermek istediklerini ve bunun için Çinceyi tercih ettiklerini belirterek, şöyle dedi:

``Çin, gelecek yıllarda dünya ekonomisinin en güçlü ülkesi olacak. O zaman Çince bilmek insanlara avantaj sağlayacak. Çin`in dünya ekonomisinde 2020 yılında ABD`yi, 2050`li yıllarda da ABD ve AB ülkelerinin toplamını geçeceği öngörülüyor. Biz de öğrencilerimizin Çince öğrenmesinin onları iş hayatında daha şanlı kılacağına karar verdik. Türkiye`de tek bir devlet üniversitesi Çince eğitim veriyor. Bazı özel üniversitelerin bu dille ilgili bölümleri var. Çince öğrenmek, öğrencilerimize farklılık getirecek.``

Çelenk, velilerden bu konuda olumlu tepkiler aldıklarını, seçmeli ders Çinceye yoğun talep olmasını beklediklerini belirtti.

Ana sınıfındaki öğrencilere temel düzeyde Çince verileceğini ifade eden Çelenk, şöyle devam etti:

``Sınıf yükseldikçe seviye artacak. Konuyu eğitim psikolojisi yönünden de ele aldık. Anaokulu ve ilköğretim düzeyindeki çocuklar bu yaşlarda öğrendiklerini kolay unutmuyor. Dil öğrenmek, o dilin kültürünün bilinmesiyle de yakından ilgili. Bu nedenle öğrencilerin Çin kültürünü öğrenmesi için çeşitli proje ve araştırmalar planlıyoruz. Haftada iki saat olarak düşünülen Çince dersini desteklemek amacıyla Çin`deki okullarla bağlantıya geçilerek, mektup arkadaşlığı ve öğrenci değişimi gibi programlar hazırlanıyor.``


AA

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat
High Score Fen LGS Deneme