642 Online (413 Mobil)

 

 

TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Balıklar uzaya çıktı
TEKNOLOJİ 12 Temmuz 2014 Cumartesi 06:51 | 1775 Kez okundu

22.02.2008 - Alman araştırmacılar, hareket hastalığı denilen araç tutmasıyla ilgili bir çalışma kapsamında onlarca küçük balığı kısa süreliğine uzaya gönderdiler. Projenin başında bulunan Prof. Reinhard Hilbig, akvaryum içindeki 72 küçük balığın bulunduğu roketin, İsveç`in kuzeyindeki bir rampadan fırlatıldığını söyledi.

Hilbig, Cichlid cinsi balıkların, 10 dakikalık uzay uçuşları sırasında, ağırlıksız ortamda nasıl yüzdüklerinin filme alındığını, kimilerinin araç tutması nedeniyle dairesel yüzdüğünü, uzmanların şimdi balıkların bu yüzme görüntülerini inceleyeceklerini bildirdi.

Hilbig, insanlarla balıkların aynı mekanizmaya sahip olduklarını ve bu araştırmanın neden kimi kişileri araç tutarken, diğerlerini tutmadığını anlamaya yardımcı olmasını umut ettiklerini kaydetti.

Balıkların roketle yaptıkları 10 dakikalık uzay yolculuğunun iyi geçtiği, güven içinde yere indikleri ve durumlarının da iyi olduğu belirtildi. Hilberg, balıkların bu olağanüstü deneyimleri için “Çok mutlular, sanırım bir uçuş daha istiyorlar” dedi.
(AA)

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..