298 Online (138 Mobil)

 

 

TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Bilgisayarlar bundan böyle bir kaç saniyede açılacak
TEKNOLOJİ 08 Eylül 2013 Pazar 17:35 | 2303 Kez okundu

UEFI adıyla bilinen yazılım, bilgisayarlarda 25 yıldır kullanılan Bios adlı açılış sisteminin sonu anlamına geliyor.

 

Bios`un bu kadar uzun süreli ömrü olması tasarlanmamıştı. Yazılımın modern bilgisayarlara uyarlanması, bilgisayarların "ısınma" sürecini de yavaşlatan bir unsur.

Bios`un yerini alacak UEFI, 2011 yılına dek yeni bilgisayarların genelinde kullanılır hale gelecek.

 

Unified Extensible Firmware Interface (Birleşik Uzatılabilir Yazılım Arayüzü) sözcüklerinin ilk harflerinden oluşan UEFI`nin Bios`a kıyasla daha esnek bir yazılım olarak tasarlandı.

 

Yeni teknolojinin geliştirilmesi projesini yürüten UEFI Forum`un başkanı Mark Doran, Bios`u ilk ortaya çıkaranların, yazılımı 250 bin bilgisayar için tasarlamış olduklarını söyledi.

 

Bios yazılımını geliştiren AMI firmasının teknik pazarlama ekibinden Brian Richardson da, yaşlanan Bios`un bu alandaki ilerlemelere engel olmaya başladığını; bilgisayar kavramının, genel anlamda masaüstü ve dizüstü bilgisayar olgusundan çok daha geniş alanlara yayıldığını kaydetti.

 

Tablet bilgisayarların ve daha ufak boyutlardaki gereçlerin daha yaygın şekilde kullanılmaya başlanması, Bios`un özgün tasarımı yüzünden aksamalara yol açıyor.

 

Sınırlı kapasitesi olan eski Bios`un yerini UEFI`nin almasının yararlarını, ilk olarak, dünyanın her köşesindeki veri merkezlerinde ya da kurumlarda çalışan sistem yöneticilerinin göreceği belirtiliyor.

 

http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2010/10/101001_bios_renewed.shtml

© BBC 2010

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat