TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Bilim adamlarından güneş enerjisi için çağrı
TEKNOLOJİ 02 Ocak 2014 Perşembe 09:40 | 1783 Kez okundu

İspanya`da düzenlenen bir uluslararası konferansta bilim adamları, güneş enerjisinden daha fazla faydalanılması çağrısı yaptılar
İspanya`nın Valensiya kentinde toplanan 23. Avrupa Fotovoltaik Güneş Enerjisi Konferansı`nda bir araya gelen uzmanlar, dünyada fotovoltaik enerji sektörünün gelişiminin yılda yüzde 40 gibi önemli bir gelişme gösterdiğini belirtirken, güneş enerjisiyle elektrik üretiminin hala çok düşük seviyelerde bulunduğunun altını çizdiler.

Dünyada fotovoltaik modül üretiminin 2007`de toplam 40 km2`lik bir alan kapladığını, ancak Fransa veya Almanya gibi bir ülkenin elektrik tüketimi ihtiyacını karşılayabilmek için 5 bin km2 civarında alana gereksinim olduğunu belirten uzmanlar, fotovoltaik enerjinin diğer enerji türleri karşısında, güneş panellerinin maliyetinin en düşük seviyede olmasından dolayı avantajlı olduğuna işaret ettiler.

 Konferansa katılan bilim adamları, şu andaki petrol enerjisi ve iklim değişikliği alanındaki "aciliyetten" ötürü güneş panellerinin kullanımının arttırılması çağrısı yaptılar.

Şu anki senaryolara göre, güneş enerjisi 2020`de Avrupa`nın elektrik üretiminin yüzde 3`ünü karşılayacak ve bin km2`lik bir güneş paneli alanı bulunacak. Bu sektördeki asıl gelişme, 2030 ve 2050 yılları arasında bekleniyor.

 

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat
High Score Fen LGS Deneme