222 Online (88 Mobil)

 

 

TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Dünyanın en yakınından bu asteroid geçecek
TEKNOLOJİ 20 Aralık 2013 Cuma 18:05 | 1343 Kez okunduABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 15 Şubat`ta bir asteroidin Dünya`nın çok yakınından geçeceğini açıkladı.

ŞİMDİYE KADAR KAYDEDİLMİŞ DÜNYANIN EN YAKININDAN GEÇEN ASTEROİD OLACAK

NASA`nın Dünya`ya Yakın Uzay Cisimleri Programı`ndan Don Yeomans, yarım futbol sahası büyüklüğündeki "2012-DA14" asteroidin, kaydedilmiş tarihte şimdiye kadar Dünya`nın en yakınından geçen asteroit olacağını söyledi.

Asteroidin Dünya`ya kesinlikle çarpmayacağının altını çizen Yeomans, "Dünya`nın yaklaşık 28 bin kilometre uzağından geçecek asteroit, Yeryüzü`ne insan yapımı uydulardan bile daha yakın olacak. Asteroit, Alçak Dünya Yörüngesi`ne yerleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu ve gözlem uyduları ile Dünya`nın arasından geçip yoluna devam edecek" dedi.

Yaklaşık 50 metre genişliğindeki asteroidin geçişini Mojave Çölü`ndeki Goldstone Radarı ile izleyecek NASA, boyutları, dönüş hızı ve yansıtma gibi özelliklerini belirledikten sonra DA14`ün üç boyutlu radar haritasını çıkaracak.

Gökcismi, saatte 29 bin kilometre hızla hareket ettiği için amatörler tarafından gözlenmesi mümkün olmayacak. Sadece deneyimli ve şanslı gözlemciler, DA14`ü bir anlığına görebilecek.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat