84 Online (38 Mobil)

 

 

TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Eğitim Üzerine Ana Veriler 2009" Raporu Yayınlandı
TEKNOLOJİ 05 Haziran 2013 Çarşamba 16:52 | 2103 Kez okundu

AB`nin "Eğitim Üzerine Ana Veriler 2009" raporuna göre Avrupa`da 10 olan öğretmen başına öğrenci sayısı, Türkiye`de 25`e çıkıyor.

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan ve "Eğitim Üzerine Ana Veriler 2009" raporu Türkiye açısından olumlu bir tablo çizmedi.

Türkiye`de üst ortaöğretimin niteliği ve süresini etkileyen reformların 2005/06 döneminden bu yana derece derece iyileştirildiği ve bir süre eskiyle yeni sistemin birlikte varlığını sürdürdüğü belirtildi. Raporda şu tespitlere yer verildi:
Avrupa`da öğretmen başına 10 öğrenci düşüyor, Türkiye`de 25 öğrenci bir öğretmenden yararlanıyor.
Üniversite mezunu kadınların sayısı Avrupa genelinde sadece Türkiye`de erkeklerden düşük.

Türkiye, beklenen eğitim yılı sayısının 13`ten az olduğu tek ülke durumunda.
Avrupa`da 20-24 yaşındaki gençlerin yüzde 78`den fazlası üst orta eğitimi başarıyla tamamlamış durumda.

Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovenya, Slovakya`da bu oran yüzde 90`ın üzerinde. Malta, Portekiz, İzlanda, Türkiye`de oran yüzde 60`ın altında.
Ebeveyn temsilcileri okul etkinlik planının geliştirilmesi için 11 AB ülkesinde, karar verme mekanizmalarında ise 15 AB ülkesinde danışma rolü üstlenirken Danimarka, Kıbrıs, İzlanda, Liechtenstein ve Türkiye`de ebeveyn temsilcilerinin bu alanda bir müdahalesi ya da danışmanlık konumu bulunmuyor.

1998-2006 arasında AB`de üniversite öğrenci sayısındaki artışın yüzde 25`i bulduğu, 18.7 milyon kişiye ulaştığı belirtilen raporda, bu sürede Bulgaristan hariç orta ve doğu Avrupa ülkeleri, Baltık ülkeleri, Yunanistan, İsveç, İzlanda ve Türkiye`de bu artışın yüzde 50`yi bulduğu belirtildi.

Kaynak: Eğitim Gazetesi

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat