TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Görme engelliler için internet sitesi
TEKNOLOJİ 25 Nisan 2013 Perşembe 12:01 | 1341 Kez okundu
Görme engelliler için internet sitesi


Avrupa Birliği`nin finanse ettiği “Görme Engelliler Bilgi ve İletişim Projesi” kapsamında Türkiye`de ilk kez görme engellilerin erişimine uygun internet sitesi hazı
Altı Nokta Körler Vakfı`nın da dahil olduğu, Avrupa Birliği`nin finanse ettiği “Görme Engelliler Bilgi ve İletişim Projesi” kapsamında Türkiye`de bir ilk olan görme engellilerin erişimine uygun internet sitesi hazırlandı.

Görme engellilerin eğitilmesi, iş yerlerine yerleştirilmesi ve görme engellierin sorunları doğrultusunda kamuoyu oluşturulması amacı ile kurulan Altı Nokta Körler Vakfı, Avrupa`daki görme engellilerle ilgili düzenlemelerin ve AB mevzuatının Türkiye`deki engellilere tanıtılması amacıyla Avrupa Körler Birliği ile beraber “Sivil Toplum Diyaloğu: Avrupa Bilgi Köprüleri Programı” kapsamında “Görme Engelliler Bilgi ve İletişim Projesi”ne dahil oldu. Türkiye`de bu konuda ilk olan proje kapsamında görme engellilerin erişimine uygun sesli internet sitesi hazırlandı.

Ayrıca, Türkiye ve AB`de engellilere ilişkin mevzuat, uygulama, proje örnekleri ve görme engellilerle ilgili eğitim, istihdam, ayrımcılık, hukuksal düzenlemeler konularında veri tabanı oluşturuldu. Bu veriler Braille (kabartma altı nokta) alfabesi ile yazılı 50 sayfalık el kitabında toplandı.

Kitap 2 bin 500 adet basılarak Türkiye genelinde 15 görme engelliler ilköğretim okuluna ve konuyla ilgili 50 bin CD ise görme engellilere yönelik sivil toplum kuruluşlarına dağıtılacak.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat
High Score Fen LGS Deneme