TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
"Güneşsiz" güneş enerjisi
TEKNOLOJİ 14 Mart 2014 Cuma 03:53 | 3542 Kez okundu

İspanyol  Eğitim ve Bilim Bakanlığı`na bağlı “Enerji, Çevre ve Teknoloji Araştırmaları Merkezi” (CIEMAT) lider güneş enerjisi şirketlerinden Abengoa`nın yan kuruluşu olan Abener`i  güneş enerjisi sektörünün geleceğini etkileyebilecek yeni bir teknoloji üzerinde çalışma yapması için yetkilendirdi. 

Yeşil Ekonomi adlı internet sitesindeki habere göre, 3 milyon avroya mal olacak proje Avrupa`nın yoğunlaştırılmış güneş enerjisi üzerine en büyük deney ve uygulamalarının yapıldığı İspanya, Almeria`daki “Plataforma Solar de Almería” da yapılacak.

İlgili çalışma yoğunlaştırılmış güneş enerjisi (CSP) santrallerinde güneş ışığının yoğun olduğu dönemlerde elde edilen ısının erimiş tuzu ısıtmak, güneş ışığının bulut veya güneş`in batması gibi nedenlerle azaldığı veya yok olduğu dönemlerde ise hapsedilen bu ısının santrallerdeki buhar türbinlerinin çalışmasına devam etmesini sağlamasını mümkün kılmayı hedefliyor.

Güneş enerjisi üretimindeki en önemli handikap olan güneş ışığının sürekli ve dengeli bir şekilde elde edilememe sorununu aşmak için farklı kuruluşlar tarafından da çalışmalar yürütülüyor.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat
En Güncel LGS Soruları