196 Online (84 Mobil)

 

 

TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Hidrojenle çalışan geleceğin otomobilleri
TEKNOLOJİ 27 Mayıs 2013 Pazartesi 02:34 | 1617 Kez okundu

Türkiye`yi Fransa`da Mayıs ayında düzenlenecek Shell Eco-marathon Yarışması`nda temsil edecek projeler arasında hidrojen ve etanol ile çalışan araçlar da yer alıyor. 
 

 

Geçen yıla oranla üniversite sayısındaki artış ile dikkat çeken Türkiye

`den 9`u “hidrojen” olmak üzere toplam 10 okul, araçlar

ında alternatif yakıt türlerini deneyecek.

Fransa`da 22-24 May

ıs tarihinde düzenlenecek ve 200 takımın yarışacağı yakıt verimliliği yarışması Shell Eco-Marathon 2008 için geri sayım başladı. Yarının yetişkinlerini yakıt tasarrufu ile yenilenebilir, çevreci enerji türlerinin araştırılmasına teşvik eden Shell Eco-marathon 2008`de Türkiye`den İstanbul, Adana, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Kayseri ve Trabzon`dan toplam 16 okul yarışacak. Genç Türk öğrencileri, Mayıs ayında Fransa`nın Nogaro yarış pistinde yenilikçi araçlarını ilk kez gün ışığına çıkardıklarında, dünya devi otomobil tasarımcılarına, sürdürülebilir bir ulaşım için yarattıkları çözüm önerilerini sunma fırsatını yakalayacak.

 

Shell Eco-marathon

`a katılarak bilgi ve yeteneklerini uluslararası arenada yarıştırma şansını elde edecek olan Türk gençleri, araçlarının tasarım ve yapım çalışmalarına ise son hızla devam ediyor. Ekipler, önümüzdeki 3 ay içerisinde, en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak geliştirdikleri çevreci araçlarının yapımını tamamlayacak, ardından Mayıs ayında Fransa`da düzenlenecek organizasyonda yarıştıracak.

 

GELECEĞİN ARAÇLARI

Bu yıl 23.

`sü düzenlenecek Shell Eco-marathon`a Türkiye, 5. kez katılacak. Genç Türk öğrencilerinin geliştirdikleri yarının akıllı araçlarında yeni enerji türlerinin kullanımı ve UrbanConcept (görünüş olarak yol amaçlı normal otomobillere benzeyen) tasarım çok üst seviyede. Türkiye`den yarışmaya katılacak olan projeler içerisinde, LPG ve petrolün yanı sıra, geleceğin enerji türü olarak nitelendirilen “hidrojen” ve “ethanol” ile çalışan araçlar bile var. 9`u “hidrojen” olmak üzere toplam 10 okul, araçlarında alternatif yakıt türlerini deneyecek.

 

Öyle ki, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin Shell Eco-marathon

`da UrbanConcept kategorisinde yarıştıracağı “Hydrobee” isimli araç, Türkiye`de hidrojen pili ile çalışan araçlar kategorisinde öncü çalışmalar arasında yer alıyor. Yarışmaya 3. kez katılacak olan İTÜ`lü öğrenciler, tasarladıkları bu araçla, 1 litre yakıt ile bin-bin 500 km yol kat etmeyi hedefliyor.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
 
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat