TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Jüpiter`e el sallayın
TEKNOLOJİ 16 Kasım 2013 Cumartesi 23:17 | 7642 Kez okundu


Güneş Sistemi`nin en büyük gezegeni Jüpiter, yarın 21 Eylül 2010 da Dünya`ya en yakın mesafeden geçecek ve çıplak gözle izlenebilecek.


Güneş Sistemi`mizin en büyük gezegeni Jüpiter, bu hafta Dünya`ya en yakın mesafeden geçecek. En son 1963`te gezegenimize bu denli yaklaşan Jüpiter`in, özellikle Salı gecesi çıplak gözle bile görülebileceği belirtildi.

Gün batımı saatlerinde doğu yönünde belirecek olan Jüpiter, gece yarısında tepede olacak. İzleyen iki gün Dünya, Jüpiter ile Güneş arasından geçecek ve bu sırada Jüpiter Ay`dan sonra gökyüzündeki en parlak cisim olacak.

Dünya`ya 592 milyon kilometre kadar yakınlaşacak olan Jüpiter, gün batımından itibaren dürbün ve teleskoplarla, hatta açık bir havada çıplak gözle görülebilecek. En son 1963`te bu kadar yakından geçen Jüpiter`in bundan sonraki ziyareti 2022`de.

Jüpiter her 12 yılda bir Dünya`nın yakınından geçiyor. Bu seferki geçişi özel kılan, Güneş Sistemi`nin bir başka üyesi olan Uranüs`ün de aynı günlerde Dünya`ya en yakın mesafeden geçiyor olması. Uranüs bu gece Dünya`ya 2.7 milyar kilometre uzakta olacak.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat
High Score Fen LGS Deneme