TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Sualtı Okyanus Türbinleri, Yenilenebilir Enerji Üretecek
TEKNOLOJİ 13 Kasım 2014 Perşembe 07:24 | 3099 Kez okundu

Dünyanın henüz tam olarak keşfedilmemiş enerji kaynaklarından biri de okyanusun hareketleri. Rüzgar türbinleri ve dalga gücüyle çalışan jeneratörler dünya çapında keşfedilmesine rağmen, hala keşfedilmeyen bir enerji kaynağı bulunuyor. Bu kaynak, sualtı okyanus hareketleri. Okyanus Enerjisi Teknolojisi Merkezi araştırmacıları, muhtemelen tüm Florida`nın enerji ihtiyacını karşılayabilecek Gulf Stream akıntısının kullanılmasına izin veren bir teknoloji yarattılar.

Sualtı Okyanus Türbinleri, Yenilenebilir Enerji Üretecek

Fikir, Gulf Stream akıntısının ortasına yerleştirilecek sualtı türbinler yerleştirmeyi içeriyor. Türbinlerin 30 metre çapında olacak şekilde tasarlanması bekleniyor. Bu türbinler, elektrik enerjisi üretici ekipmanı tutan bir şamandıraya bağlanacak. Gulf Stream, milyarlarca litrelik suyu bir dakikada taşıdığından, akıntının sahip olduğu etkiyle kıyaslandığında bu türbinlerin yaratacağı etki minimal düzeyde kalıyor.

Bu türbinlerin kurulması, zaman alacak ve önemli araştırmaları gerektirecek. Bu yüzden de ekip, böyle bir sistemin kurulmasının okyanus akıntısında etki yaratıp yaratmayacağını ve bölgedeki deniz yaşamında kötü bir etkiye neden olup olmayacağını değerlendirmelerine olanak sağlayacak yeterli veriyi sağlamasını umdukları oldukça küçük bir prototip versiyon üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Prototip Şubat 2008`de tamamlanacak.

Kaynakça:
inhabitat.com

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..

Pencereyi Kapat
High Score Fen LGS Deneme