Yabancı Bilim İnsanlarımız
Diğerleri
Sir Joseph John Thomson

Joseph John Thomson 18 aralık 1856`da Manchester varoşlarından Cheetham Hill`de doğdu. 1870`de Owens College ve 1876`da Trinity College, Cambridge` e burslu olarak girdi. 1880`de Trinity College`e akademi üyesi seçildi .Hayatı boyuncada akademi üyesi olarak kaldı. Daha sonra Lord Rayleigh`ın yerine Cambridge`e deneysel fizik profesörü oldu.
 

 
1884-1918 yılları arasında Cambridge ve Royal Institution`ın onursal profesörlüğüyle onurlandırıldı.
     Thomson`un ilk inceleme konusu ona 1884`de Adams ödülünü kazandıran, Treatise on the Motion of Vortex Rings adlı yapıtında bahsettiği, atomun yapısı üzerineydi.  Onun, Application of Dynamics to Physics and Chemistry  ve  Notes on Recent Researches in Electricity and Magnetism adlı yapıtları, 1886 ve 1892 yıllarında yayımlandı. Bu son çalışması James Clerk Maxwell`in ünlü Treatise adlı yayımından sonra Maxwell`in üçüncü cildi olarak anılır. Ayrıca Thomson, Profesör J. H. Poynting `le dört ciltlik Properties of Matter adlı ders kitabında işbirliği yaptı. Ve 1885 yılında Elements of the Mathematical Theory of Electricity and Magnetism `i yayımladı.
     Thomson, 1896 yılında Princeton Universite` sine son çalışmalarını özetleyen dört konferans vermek için gitti. Bu konferanslar daha sonra Discharge of Electricity through Gases (1897) ismiyle yayımlandı. Amerika`dan dönüşünde hayatının en görkemli çalışmasını gerçekleştirdi. Bu çalışma 30 şubat 1897`de Royal Institution `daki konferansında açıklayacağı, elektronun keşfiyle sonuçlanan Cathode ışıması idi.
    Onun 1903 `de yayımlanan Conduction of Electricity through Gases adlı kitabı, Rayleigh  tarafından Thomson`un  Cavendish Laboratuvarı` ndaki çalışmalarının bir gözden geçirmesi olarak nitelendirilmiştir. Bu yayımın daha sonraki basımını kardeşiyle birlikte iki cilt olarak 1928 ve 1933 yıllarında yayımladı.
     Thomson, 1904 yılında  Yale Universite  `sinde elektrik üzerine altı konferans vermek için geri döndü. Bu konferanslar atomun yapısı üzerine bazı önerilerde bulunuyordu. Thomson, faklı atom ve molekülleri ayrıştırmak için bir yöntem geliştirdi. Bu yöntem daha sonra Aston, Dempster ve diğerleri tarafından birçok izotop`un bulunmasına yol açtı. Yukarıda bahsedilenler dışında, The Structure of Light (1907), The Corpuscular Theory of Matter (1907), Rays of Positive Electricity (1913), The Electron in Chemistry (1923) and his autobiography, Recollections and Reflections (1936), adlı yayımlarıda bulunmaktadır.
     1884 yılında Royal Society  üyeliğine seçildi. Ve 1916-1920 yılları arasında başkanlığını yaptı. 1894-1902 yıllarında Royal ve Hughes Madalyalarını, 1914 yılında Copley Madalyasını aldı. 1902`de Hodgkins Madalyası (Smithsonian Institute, Washington) ;1923`de Franklin Madalyası ve Scott Madalyası (Philadelphia), 1927`de Mascart Madalyası (Paris), 1931`de Dalton Madalyası (Manchester),ve 1938`de Faraday Madalyası (Institute of Civil Engineers) aldı. British Association `nın 1909`da başkanlığını yaptı. Ve Oxford, Dublin, London, Victoria, Columbia, Cambridge, Durham, Birmingham, Göttingen, Leeds, Oslo, Sorbonne, Edinburgh, Reading, Princeton, Glasgow, Johns Hopkins, Aberdeen, Athens, Cracow ve Philadelphia Universite`lerinden doktora diploması aldı.
      1890`da Rose Elisabeth ile evlendi. Bir oğulları oldu. 30 Ağustos 1940 yılında öldü.
 

3474 Kez okundu
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular