Fen Deneyleri
Tüm Deneyler

Uçak Kanadı Yapalım


  Uçaklar nasıl uçar diye hiç düşündünüz mü?
  Uçağın uçmasını sağlayan pervane veya jet motoru değildir. Bunlar sadece uçağın ileri doğru hareket etmesini sağlar. Bu sayede kanatlar ve uçağın gövdesi üzerinde bir hava akımı oluşur. Kanatların biraz sonra yapacağımız şekli nedeniyle de hava tarafından yukarı kaldırılması sonucu ,uçaklar uçarlar.
   Deneyde kullanacağımız malzemeler 10 cm genişliğinde 30 cm uzunluğunda bir kağıt. Bant ,karton ve hava akımını oluşturmak içinde bir vantilatör . 10 a 30 cm uzunluğundaki kağıdı şekildeki gibi bantla bir ucu 1 cm dışarıda kalacak şekilde yapıştırın.Bunu alçak basınç yazan şekildeki gibi kartona yapıştırın. Bu hazırladığınız düzeneği vantilatör `ün önüne getirdiğiniz zaman hava üstten uzun bir yoldan alttan ise kısa bir yoldan şekildeki gibi gidecektir.
   Bu oluşan havadaki yoğunluk ve basınç farkı da kanadınızın yukarı doğru kalkmasına sebep olacaktır.Vantilatörün hızını ne kadar arttırırsanız o kadar yukarı doğru çıkmak isteyecektir. böylece basit bir uçak kanadı yapmış olduk.
   Bunu evinizdeki vantilatörün önünde de deneyebilirsiniz.

Bu konu 4848 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman