Fen Konuları
Tüm Konular

Basınç ve Basınç Kuvveti Ayrımı

Sayfayı Yazdır

Herhangi bir cisme Dünya tarafından uygulanan yer çekimi kuvvetinin büyüklüğüne ağırlık denir. Yeryüzünde bulunan bütün cisimlerin (katı, sıvı, gaz) ağırlıkları vardır ve cisimler bu ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzey üzerine kuvvet uygularlar. Cisimlerin ağırlıkları nedeniyle bulundukları yüzey üzerine uyguladıkları kuvvet basınç doğurur. Bu nedenle basınç ve kuvvet farklı kavramlardır.

 

Bir cismin ağırlığı nedeniyle birim yüzeye dik olarak uyguladığı kuvvete basınç denir. Basınç P ile gösterilir ve yönlü büyüklüktür.

 

Bir cismin ağırlığı nedeniyle dokunduğu yüzeyin tamamına uyguladığı dik kuvvete basınç kuvveti denir. Basınç kuvveti, bir yüzeye uygulanan basınçların toplamına yani toplam basınca eşittir. Basınç kuvveti F ile gösterilir ve yönlü büyüklüktür.

 

Basınç, kuvvetin bütün özelliklerini taşır ve kuvvetin yaptığı bütün etkileri yapabilir. Fakat basınç ve kuvvet birimleri ile basınç ve kuvvetin uygulama alanları farklıdır. Basınç, kuvvet sayesinde oluşur.

 

Bu konu 74413 kez okundu
Konuyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Murat Üstündağ
Ekleme Tarihi : 27 Haziran 2015 Cumartesi 16:06
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/muratustundag/
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman