Fen Konuları
Tüm Konular

Basit Elektrik Devresi

Sayfayı Yazdır

Pil, ampul, anahtar ve bağlantı kablolarından oluşan devreye basit elektrik devresi denir.

▪ Devredeki pil, elektrik enerjisi kaynağıdır ve negatif elektrik yüklerine yani elektrona elektrik enerjisi aktararak onların titreşmesini ve elektrik akımının oluşmasını sağlar.

▪ Devredeki iletken tel, elektrik yüklerinin yani elektronların kazandığı elektrik enerjisinin akışını sağlar.

▪ Devredeki ampul, iletken telden elektrik enerjisinin geçtiğini ya da geçmediğini yani elektrik akımının oluşup oluşmadığını gösterir.

▪ Devredeki anahtar, elektrik enerjisinin geçmesini ya da geçmemesini sağlar.

Basit elektrik devrelerinde anahtar açıkken devreden elektrik enerjisi yani elektrik akımı geçemez ve ampul yanmaz. Böyle devrelere açık devre denir.

Basit elektrik devrelerinde anahtar kapalı iken devreden elektrik enerjisi yani elektrik akımı geçebilir ve ampul yanar. Böyle devrelere kapalı devre denir.

Basit elektrik devrelerinde elektrik akımının oluşabilmesi için; hem elektrik enerjisi kaynağının bulunması hem de devrenin kapalı olması gerekir.

 

Basit elektrik devrelerinde elektronların yani negatif yüklerin (elektrik enerjisinin) hareket yönü (pilin dışında) (–) kutuptan (+) kutba doğrudur.

 

Basit elektrik devrelerinde elektrik akımının yönü negatif yüklerin hareket yönüne terstir ve elektrik akımının yönü bulunurken pilin kutuplarına bakılır. Elektrik akımının yönü pilin (+) kutbundan (–) kutbuna doğrudur.

 

Basit elektrik devrelerinde negatif yükler pilden elektrik enerjisi alırlar ve bu enerji ile titreşirler. Devredeki iletken tellerde bulunan negatif yükler etrafındaki diğer negatif yükleri de titreştirerek enerjilerini diğer negatif yüklere iletirler. Negatif yüklerin taşıdığı elektrik enerjisi ampule geldiğinde bu enerji ısı ve ışık enerjisine dönüşür. Negatif yüklerin devreyi tamamlaması sonucu ampul ışık verir.

Bu konu 13216 kez okundu
Konuyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Murat Üstündağ
Ekleme Tarihi : 15 Temmuz 2015 Çarşamba 13:49
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/muratustundag/
Yorum Yap Tavsiye Et Paylaş Favorilere Ekle Duvarıma Ekle
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Başarınızı Arttıran Testler