Fen Konuları
Tüm Konular

Besinlerin Sindirimi ve Sindirilen Besinlerin Kana Geçişi Nasıl Gerçekleşir?

Sayfayı Yazdır

 Besin içeriklerinden karbonhidratlar, proteinler ve yağların sindirimi ince bağırsakta tamamlanır ve sindirilen besinler ince bağırsakta bulunan ve villüs denilen çıkıntılardan kana verilir. Villüs denilen çıkıntılarda çok sayıda kılcal kan damarı bulunur. Villüsler, kıvrımlı yapısı sayesinde ince bağırsağın iç yüzey alanını genişleterek daha fazla maddenin emilimini sağlar yani sindirim hızını arttırır.

Sindirilen besinler villüslerden emilerek kana geçer ve kan yoluyla hücrelere taşınır. Sindirilen besin içeriklerinin kana geçmesine emilim denir.

Besin içeriklerinden su, mineraller ve vitaminler sindirime uğramadan kalın bağırsağa gelir ve kalın bağırsakta bir süre bekletildikten sonra kalın bağırsaktan emilerek kana verilir ve kan yoluyla hücrelere taşınır.

Sindirim sadece midede gerçekleşmez. Ağız ve midede fiziksel; ağız, mide ve ince bağırsakta kimyasal sindirim gerçekleşir.

▪▪ Yağlar ince bağırsakta sindirildikten sonra lenf damarlarına verilir ve lenf damarlarından kan dolaşımına karışır.

Bu konu 32878 kez okundu
Konuyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Murat Üstündağ
Ekleme Tarihi : 24 Haziran 2015 Çarşamba 13:08
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/muratustundag/
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman