Fen Konuları
Tüm Konular

Sigorta Çeşitleri

Sayfayı Yazdır

Sigortalar kullandığı yerlere göre farklı çeşitte olabilir.

1-) Elektrikli Araçlarda Kullanılan Sigortalar (Minyatür Sigortalar) :

Elektrik akımını iyi ileten fakat erime sıcaklığı çok düşük olan iletken kullanılarak yapılan sigortalara minyatür sigortalar denir. Minyatür sigortalar genelde elektrikli cihazlarda kullanılır.

 

Minyatür sigortalarda, cihazdan çok fazla akım geçmesi sonucu sigorta telinde açığa çıkan ısı enerjisi devreye seri bağlı olan sigortanın içindeki erime sıcaklığı düşük olan iletken telin erimesine neden olur. Eriyen tel elektrik akımının geçmesini önler ve devredeki elektrik akımı kesilerek cihazın hasar görmesi önlenir.

 

2-) Ev (B–C–D) Tipi (Manyetik) Sigortalar :

Hem binaların hem de dairelerin girişinde sigortalar bulunur. Daire girişlerindeki sigortaların bulunduğu sigorta kutusunda, dairelere gelen elektrik akımı paralel devrelere bölünerek dağıtılır. Böylece bir tehlike durumunda dairedeki tüm araçların zarar görmesi önlenmiş olur.

3-) Metal Çiftli Sigortalar (Termostat) :

 

Farklı cins metallerden oluşan metal çiftlerinin ısıtıldığında birbirinden farklı miktarda genleşmesi özelliği kullanılarak yapılan sigortalara metal çiftli sigortalar denir.

Metal çiftli sigortalarda devreye fazla miktarda akım geldiğinde metal çift ısınarak genleşir. Metallerin genleşme özellikleri farklı olduğu için ısınan metallerden biri daha fazla genleşir ve metal çift bükülerek devrenin açılmasını ve akımın kesilmesini sağlar. Bu sayede devre yüksek elektrik akımına karşı korunmuş olur.

Metal çiftli sigortalar; elektrik sobası, klima, fırın, tost makinesi, araç radyatörlerinde kullanılır.

Bu konu 10586 kez okundu
Konuyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Murat Üstündağ
Ekleme Tarihi : 15 Temmuz 2015 Çarşamba 14:04
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/muratustundag/
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman