Fen Konuları
Tüm Konular

Sıvıların Basıncına Örnekler

Sayfayı Yazdır

 

 

1-) Denizlerde, derinlere dalan insanların üzerinde bulunan su ağırlığı artacağı için sıvı basıncı artar (ve insanlar basıncın artması nedeniyle vurgun yiyebilir). Bu nedenle belirli bir derinliğe kadar dalınabilir.

 

 

2-) Denizaltılar derinlere daldıkça üzerinde bulunan su ağırlığı artacağı için sıvı basıncı artar. Bu nedenle belirli bir derinliğe kadar dalabilirler.

 

(Yaklaşık 10 km.).

 

 

3-) Baraj duvarlarında alt kısmın kalınlığı, üst kısmın kalınlığından daha fazladır. Bunun nedeni sıvı derinliği arttıkça basıncın artması ve artan sıvı basıncına duvarın dayanabilmesi içindir.

 

 

4-) Huniye gerilmiş balon, huni sıvıya daldırıldığında, derinlik arttıkça sıvı ağırlığının artması nedeniyle basıncın artması ve balonun artan basınç nedeniyle içe doğru çökmesi ve bu sayede U borusundaki suyun yükseltmesi.

 

 

 

 

5-) Huniye gerilmiş balon, huni suya daldırıldığında daha fazla içeri çökerek U borusundaki su seviyesini daha fazla yükseltmesi, yoğunluğu küçük olan ispirto veya alkole daldırıldığında daha az içeri çökerek U borusundaki su seviyesini daha az yükseltmesi.

 

 

 

 

 

Bu konu 52319 kez okundu
Konuyu ekleyen hakkında
Üye Adı : Murat Üstündağ
Ekleme Tarihi : 27 Haziran 2015 Cumartesi 16:38
Profili : //www.fenokulu.net/yeni/Profil/muratustundag/
Yorum Yap Tavsiye Et Paylaş Favorilere Ekle Duvarıma Ekle
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2022 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Başarınızı Arttıran Testler